5 Adımda Şeker Bağımlılığından Kurtulmak

şeker bağımlılığı

Şeker bağımlılığı birçok insanın aşırı kilo almasına ve şeker hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple bu tatlı huydan vazgeçilmesi gerekmektedir. Her bağımlılık gibi bu bağımlılıktan da vazgeçilmesi konusunda yapılacak bazı önemli işlemler bulunmaktadır. Bunların uygulanması ile şeker bağımlılığından kurtulmak mümkün olabilmektedir.

1.Adım

Şeker bağımlılığından vazgeçilmesi konusunda ilk akla gelen normal şeker yerine tatlandırıcı kullanımını sağlamaktadır. Ancak bu durum sanıldığı gibi şeker bağımlılığından kurtulmayı sağlamamaktadır. Tatlandırıcılar ile sürekli mevcut olan şeker bağımlılığı devam etmektedir. Önemli olan bu bağımlılığın ve şekerli besinlerin istenmesinin önlenmesidir. Bu sebeple tatlandırıcıların olduğu besinlerin tüketilmesi bu bağımlılıktan kurtulmaya fayda sağlamayacaktır. Ayrıca tatlandırıcıların çokta sağlığımız için uygun olduğu söylenemez. Bu konuda yapılan testlerde birçok olumsuz etkileri saptanmıştır. Ayrıca yapılan deneylerde tatlandırıcıların daha fazla kalori tüketmeye ittiğini ve bununda kilo alımına neden olduğunu belirtmektedirler. Bu durumda şeker bağımlılığından kurtulmak konusunda bu yönteminde çok başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Bu durumda şekerin azaltılmasının ve bu bağımlılığın bitirilmesine zaman verilmesinin gerekliliği ortadadır.

2.Adım

Bir egzersiz programına başlanması ve beslenme programına süt eklenmesi ikinci adım olarak uygulanmalıdır. Bu şekilde kalori yakmaya başlanacak ve şeker isteği konusunda bir irade oluşturulacaktır.

3.Adım

Özellikle birçok besini kilo almamak adına yağsız olarak seçmekteyiz. Ancak yağsız ürünlerin içeriklerinde şeker oranları oldukça yüksektir. Bu sebeple de yağlı ürünlerin tüketilmemesi konusunda bu derece hassas olunmamalıdır. Önemli olan şeker oranıdır. Yağ tüketiminde dikkat edilecek yağ türleri bilinmeli ve diğerleri tüketilmelidir.

4.Adım

Uyku insanların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamakta ve birçok olumsuz etkiden kurtulmasını sağlamaktadır. Düzenli bir uyku ile şeker bağımlılığından kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilmektedir. Bu durum diyet performansları içinde oldukça önemlidir.

5.Adım

Şekerden kurtulmak için atıştırmalıklar konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle şekerli içeriği olan ve paketli ürünlerden uzak durulmalıdır. Bunun sağlanması konusunda sağlıklı atıştırmalıkların yakınlarda olması sağlanabilmektedir. Bu konuda kuruyemiş ürünleri tercih edilebilmektedir. Ayrıca meyvede tüketilebilmekte ve bu durum da sağlıklı şekilde atıştırılmasına olanak verebilmektedir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor