Afyonkarahisar Diyetisyen

Genellikle hamur türü gıdaların yöresel yemeği haline gelen ilimizde Afyonkarahisar diyetisyen olarak bu yiyecekler hakkında fikirlerimi dile getirmek isterim.

Afyonkarahisar Yöresel Yemekleri & Diyetisyen Görüşleri

Kaymak, sucuk, lokum, haşhaş, peynir, sakal çarpan çorbası, bükme, katmer

Peynir ; 1 kg yağlı peynir ortalama 10 kg sütten üretilmekte ve içerisinde hayvansal yağlar ve katkı maddeleri bulunmaktadır. Kilo kaybı elde etmek isteyen bireylere yağsız peynir tüketmelerini öneriyorum. Yağlı peynirden vazgeçemiyorum diyenler içinde haftada 1 kez  ince dilim yağlı peynir tüketmenizde bir sakınca olmayacaktır.

 

Zayıflamak İçin Aç Kalmanıza Gerek Yok ?

Moda diyetlerin çok yaygın olduğu bu günlerde sadece bir besine bağlı kalarak zayıflamaya çalışmak yada daha kötüsü aç kalarak zayıflanacağını düşünmek çok büyük hatalardır. Birey bu doğrultuda yaşamına devam ederse kısa bir zaman sonra yaptığı hatayı sağlık problemleri ile fark edecektir. Bazı kişiler aç kalmayı diyet ile eş değerde tutmaktadır. Fakat günlük almanız gereken vitamin ve mineralleri temin edemezseniz bilinçsiz bir şekilde geçici olarak kilo verebilirsiniz tabi bu durumun yanında kas erimeleri ve vücutsal fonksiyonlarda gerileme göreceğinizi garanti edebilirim.

Su ; Günlük yaşantımızda baş rolü üstlenen ve yararları saymakla bitmeyen bir içecektir. Sabah kahvaltınızdan akşam son yemeğinize kadar ona öncelik tanıyarak yaşamınızın her alanında olmasını sağlayın.

Sadece Diyet Yaparak Zayıflamayın

afyonkarahisar diyetisyenKilo vermek için Afyonkarahisar diyetisyen eşliğinde beslenme önerilerine tabi olursanız kilo vermeniz oldukça mümkündür fakat kilo verirken ve sağlıklı yaşam koşulları için beslenmenize dikkat etmenizin yanında spor yapmanızda oldukça önemlidir. Bir birini takip eden bu koşullarda hem günlük ihtiyacınız olan besinleri alırsanız spor esnasında da fazla yağlarınızdan kurtulursanız istediğiniz sonucu elde etmeniz çok yakındır.

Diyetisyen Demeye Şahit Lazım ?

Diyetisyen olabilmek için belirli sınavlar ve okul hayatından geçmeniz gerekmektedir fakat her geçen gün fark ediyorum ki  bu eğitimi gören kişilerin gerçek diyetisyen olamayacaklarını anlıyorum. Gazetede ve medya araçlarından fark ettiğim kendince ünlü kişinin vermiş olduğu diyet listesi bir ramazan orucundan farksız. Kısa cümleler halinde sizinle paylaşıp bilgilendirmek isterim ;

Malum kişi : Yemek alışkanlıklarınızı 2 porsiyona indirin demiş ve eklemiş sabah kahvaltısını dilediğiniz gibi yapın fakat akşam yemeğini hafif geçin….
Afyon diyetisyen olarak gazetede bu yazıyı okuduğumda başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Sağlıklı bir bireyin normal şartlarda yeme alışkanlığı 5 öğüne yayması gerekmektedir. (ara öğünler dahil)  Şöyle bir baktığınızda buradaki mantık hatasını anlamanız için diyetisyen olmanız şart değil. Sabahleyin dolu dolu yaptığınız kahvaltıdan sonra akşam yemeğine kadar acıkacaksınız kan şekeriniz düşecek öğlen yemeği zamanında artık enerji kaybı yaşamaya başlayacaksınız ve işinize odaklanma sorunu yaşayacaksınız, akşama kadar yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra onca trafiğin ve sıkıntının ardından evinize gidip akşam yemeğini yiyeceksiniz fakat malum kişinin belirtmesi üzerine hafif bir akşam yemeği olmalıymış. Peki bu nasıl mümkün olabilir ?  akşama kadar açlıktan başınız dönecek kan şekeriniz yerlerde olacak zaten, peki iştahınızı nasıl durduracaksınız ?  Bu okuduğunuz kısım bir şaka gibi geliyor insana fakat gerçek bu durumun daha bir çok örnekleri mevcut diyetisyene zayıflamak için gidip kilo alan insanlar gördü maalesef bu gözler. Bu nedenle lütfen danışacağınız kişi hakkında detaylı bir araştırma yapın, kendisinin işiyle örtüşmesine ve kişiye özel diyet listesi hazırlamasına çok dikkat edin.

Sağlıcakla Kalın…

 

İlgili Kelimeler: , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (7 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor