Ağrı Diyetisyen

ağrı diyetisyenDoğu Anadolu bölgesinde bulunan ağrı ilimizde gerek yöresel yemekler gerekse tüketilen gıdalardan dolayı Ağrı diyetisyen ihtiyacı kaçınılmaz bir gerçektir. Aslında bahsi geçen ihtiyaç sadece bu ilimiz için değil dünyanın genel bir sorunu olma listesinde zirvededir. Her geçen gün yaygınlaşan fast food zincirleri ve hemen tüket mantığından dolayı kilo almak, şişmanlamak hatta obeziteden korunmak çok büyük bir başarıdır.

Ağrı Diyetisyen ve Yöresel Yemekleri

Kuymak, kete, yufka yağlama, un helvası, bulgur pilavı, sahan kebabı, mendik

Çocuklarımız Ne Yiyecek ?

Yaygınlaşan hazır gıdalar şu günlerde avmlerde ve evlerimizde rahatlıkla boy göstermektedir. Okul kantinlerinde öğle aralarında hızlı bir şekilde hazırlanan kızartma sandviçler ile sağlıksız beslenme alışkanlıkları başlıyor. Eğer çocuğunuzu okula yeni kayıt ettirecekseniz yemekhane menülerini incelemelisiniz. Çorba, pilav, makarna, patates, börek ve benzeri hamur işlerinden en az 3 tanesi günlük menüde yer alıyorsa ve çocuğunuz tabağındakilerin tamamını tüketiyorsa ileri ki zamanlarda obezite olması kaçınılmaz bir durumdur.

Bir meslektaşımın gazetede vermiş olduğu röportajdan bahsetmek isterim. Yazısında aynen şöyle belirtmiş ;  Şimdiki çocuklar aynı bir kar topu kütlesi gibi geliyor…

Vermek istediği mesajda çok haklı buluyorum kendisini, hayatımıza yeni yerleşen sağlıksız gıdalar ile çocuklarımız obezite ve daha birçok hastalıkla erken yaşta karşılaşıyorlar. Yaşlı insanların dedelerin, ninelerin 70li yaşlarda kapıldığı karaciğer yağlanması şimdilerde 15 yaş altı çocuklarda görülmekte. Bu durum ne kadar içler acısı tarif edemem. Öncelikle yapmanız gereken aile bireyleri olarak bilinçli olmak ve çocuklarımızı bilgilendirmektir. Ben çocuk hastalarıma onların en iyi anlayabileceği dili seçerek konuyu kavramasına önem gösteriyorum. Vücudumuz bir fabrikadır her organımız bir makinedir, yediğimiz besinlerle bu makineler çalışır gibi benzetmeler yaparak konuyu hem eğlenceli hem de akılda kalıcı hale getiriyorum. Bir zaman sonra vermiş olduğunuz bilgilerin faydasını gören çocukların gözlerindeki o ışıltı ve hayranlık duygusu mesleğin tüm zorluklarını ve katlanılmaz sıkıntılarını alıp götürüyor.

Ağrı Diyetisyen Tavsiyeleri

Çocuklar için ; Ağrı diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme listesini dikkate alarak  gelişim ve büyüme çağında olan çocuklarınıza  özel beslenme çantaları hazırlayın. Bu sayede hem çocuğunuzun yemeğini hijyenik ortamda kendiniz hazırlamış olursunuz hem de hazırladığınız yiyeceklerle gelişim ve büyüme evresine destek olursunuz.

Çocuklarınıza meyveli yoğurt almak yerine sade yoğurt içerisine meyveleri keserek yedirirseniz hem yoğurdun içerisindeki besinlerden faydalanır ve ilerideki yaşlarda yoğurt yeme alışkanlığı kazandırmış olursunuz.

Yetişkinler için ;  Zorunda olmadıkça dışarıda hazır gıdalar tüketmeyin, fast food ürünlerini tüketmeyerek hem sağlıklı bir davranışta bulunmuş olursunuz hem de çocuklarınıza örnek olursunuz. Gün içerisinde öğlen yemekleri için kendinize en uygun yemek önerilerini Diyetisyen Işın Sayın tarafından temin edebilirsiniz.

İlgili Kelimeler: , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor