Aydın Diyetisyen

aydın diyetisyenGünlük hayatta atasözü ve birçok lezzetli yemekleri ile tanıdığımız Aydın Ege bölgesinde bulunan en kalabalık 20. şehrimizdir. Aydın diyetisyen olarak makalemizde birçok kişinin problemi olan yeme bozukluklarından bahsetmek isterim.

Yeme Bozuklukları ve Beslenme

Bireylerde beslenmeye iş gücünün fazla olmasından dolayı zaman ayıramama, stres vb. gibi birçok durumda sıklıkla görülen kronik bir hastalıktır. Yeme bozukluğu bireyleri belirsiz bir beslenme seçeneğine sürüklüyor.Düzensiz ve geç saatte yapılan bir beslenmede kilo almak kadar normal bir durum düşünülemez.

Yeme bozuklukları DSM-IV-TR (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) ‘ye göre 3 gruba ayrılmaktadır;

Bulimia Nervoza

Genellikle ergenliğin son yada yetişkinliğin ilk süreçlerinde görülen piskolojik hastalıkta bireyler kendi müdahaleleri ile yada çeşitli ilaçlarla kusma eğilimindedirler. Bu hastalıkta birey kendini durduramadan normal bir bireyin üzerinde tüketim yaparlar ve pişmanlık duygusu ile yediklerini istekli bir şekilde geri çıkartırlar.

Bulimia Hastalığı Belirtileri : İstekli kusma, yoğun egzersiz,

Bulimia Sonuçları : Mide kanseri, reflü, dişlerde aşınma ve çürük, kalp yetmezliği ve ölüm.

Anoreksiya Nervoza

Şişmanlamaktan çekinen gün içerinde az besin tüketen ve normal bir porsiyon yemek yediğinde şişkinlik ve mide bulantısı hissederler. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık %50 oranla zamanla düzelmektedir, fakat tedavi süreci uygulanmadığında fiziksel hastalıklara hatta ölümlere neden olmaktadır.

Anoreksiya Hastalığı Belirtileri : Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi, kilo almaktan (şişmanlamaktan) aşırı korkması, en az 3 ay menstürasyon görmemesi

Anoreksiya Sonuçları : Tüylenme ve saç dökülmesi problemi,  depresif olma, agresif olma, fizyolojik rahatsızlıklar ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Atipik Nervoza

Bireylerde tıkınırcasına yemek yeme eğilimi görülmektedir. Genellikle stres, öfke, mutsuzluk gibi durumlarda çok sık rastlanır. Bu rahatsızlığa sahip bireyler genellikle yediği besinin özelliklerini değil kilo aldırma durumuna dikkat ederler. Yemek yeme eğilimi genellikle geceleri sık  olmaktadır ve hatta birey uykusundan yemek yemek için uyanabilmektedir.

Atipik Hastalığı Belirtileri : Öfke, mutsuzluk, tıkınırcasına yemek yeme, ağır besinler tüketme,

Atipik Tedavisi : Beslenme uzmanından destek alma,  ilaç tedavisi ile aşırı yemek yeme isteğini azaltmaktır.

Yukarıda belirtilen yeme bozuklukları içerisinde şuan durumunuzu tarif eden bir madde varsa Aydın diyetisyen ile  iletişime geçmenizi öneririm. Tel : (0212 234 06 69)

Aydın Diyetisyen

aydın diyetisyen ışın sayınSağlıklı bir şekilde kilo vermek yada kilo almak kadın erkek fark etmeksizin günlük yaşantımızdaki konuların başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarına gireceğimiz şu günlerde akıllara etekler, şortlar, gelince kişi ister istemez acaba kilo vermeli miyim? diye kendisine soruyor. Aydın diyetisyen olarak sadece mevsimlere göre değil tüm yıla yaşamınızın her anında diyet yapmanızı formda kalmanızı önermekteyim. Bu sayede yaşantınızın geri kalan kısmında sağlıklı beslenerek aç kalmadan düzenli bir şekilde yemek tüketimi yapacak ve her zaman ideal kilonuzda kalmış olacaksınız.

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor