Bayram ve Et Severler

Hayvansal proteinlerin vücudumuz için faydası oldukça fazladır. Proteinler yaşamın devamı için olmazsa olmazdır. Hayvansal protein deposu olan kırmızı etin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Bayram ve et severler için kırmızı et sadece protein açısından değil, demir minerali ve B vitamini açısından da oldukça yararlıdır. Demir minerali vücuda hemen geçer. Vücudun ihtiyacı olan demir mineraliyle kansızlık önlenir. Kırmızın etin içerisinde bulunan demir hafızaya yardımcıdır. Halsizliği giderir ve vücuda enerji verir.

bayramda diyeti yapılır mıEtin içerisinde bulunan hayvansal protein de günlük protein ihtiyacını karşılamak açısından kaliteli bir besindir. Protein metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır. Ancak vücudun ihtiyacı olan proteinden fazlasını almak da vücuda zarar verir. Kadınların günlük 45 gram, erkeklerin ise, günlük 55 gram proteine ihtiyacı vardır. Bu miktar aşıldığında zamanla obezite meydana gelir. Etin içerisinde bulunan yağ yüksek tansiyona, kolesterole, damar hastalıklarına sebep olabilir. Kalp damarlarında tıkanıklar meydana geldiğinde kalp krizi geçirme riski artar. Beyin damarlarının tıkanması sebebiyle de felç olma oranı yükselir. Günlük hayatta et tüketimini dengelemek gerektiği gibi bayramda da kırmızı et yerken aşırıya kaçmamak gerekir. Sadece bir besin grubuna yüklenmemek gerekir. Vücudun günlük olarak proteinlere, karbonhidratlara, yağ asitlerine, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Dengeli olarak vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini vermek gerekir. Bayram ve et sevenler için sağlıklı ve dengeli beslenmek için öneriler;

 1. Hastalıklardan korunmak ve dengeli beslenmek için et yemeklerinin yanında salata yemeye özen gösterin. Çünkü sebzelerin içerisinde bulunan lif oranı ile besinlerin yararlığı artar.
 2. Et yemeklerinde özellikle omega yağ asitleri içeren zeytinyağı kullanılmalıdır. Böylece yağ dengesi sağlanır.
 3. Et yemeklerini yerken yanında sebze yemekleri ile yenilmesi sağlık açısından daha faydalıdır.
 4. Et yemekleri ile birlikte pilav yemek yerine esmer ekmek tercih edilebilir. Böylece kalori dengesini sağlamak kolaylaşır.
 5. Et yemeklerinin yanında C vitamini tüketmek, etin son derece faydalı olmasını sağlar.
 6. Et yedikten sonra hemen arkasından çay tüketmemek gerekir. Yemekten en az 45 dakika sonra çay içmeyi tercih etmek gerekir. Böylece etin içerisinde bulunan demirden yararlanılmış olur.
 7. Eti çok pişirmek içerisindeki besin öğesinin kaybına sebep olur.
 8. Ayrıca eti mangalda pişirmek kanserojen maddelerin açığa çıkmasını sağlar.
 9. Et ile birlikte asitli içeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekir.
 10. Bayramda tatlı tüketimini tadımlık yapmak gerekir. Et ve şekerli tatlı tüketimi bünyeye ağırlık yapar.

Vücudun ihtiyacı olan protein ve demiri et ile karşılarken, bayram ve et severler için yapılan önerileri dikkate almak gerekir. Vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin karşılanmaması sonucu meydana gelecek rahatsızlıklar gibi, fazla alınması sonucunda da vücudumuz zarar görür. Kilo kontrolünü sağlamak ve sağlıklı beslenmek için kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor