Beslenme ve Boy Uzunluğu

boy ve beslenmeUzun boylu olmak kısa ve orta boylu insanların istediği bir durumdur. Uzun boylu kişilerin daha avantajlı ve şık olduğuna inanılır. Bunun en büyük nedeni uzun boylu insanlardaki kas kütlesinin daha fazla olmasıdır. Boy uzadıkça kas kütlesi fazlalaşmaktadır. Bu da kas dokusunun oksijen tutmasını sağlar ve böylece vücut bu oksijeni daha randımanlı kullanarak yağ yakımı gerçekleşmiş olur. Bu da kısa boylu insanlara göre uzun boylu kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmasını sağlamaktadır. Boy uzunluğu elbette genetiksel olarak geçmektedir ancak boy uzunluğu ve beslenme birbirleriyle ilişkilidir. Bebeklikten başlayarak gelişim çağı süresince ve ömür boyu kalsiyum alımı kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Boy uzamasının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için elbette sadece süt ve süt ürünleri tüketmek yeterli değildir. Boy uzaması birçok faktörün bir araya gelmesi ve birlikte çalışmasıyla bağlantılıdır.

boy uzunluğu ve beslenmeBoy uzamasını etkileyen birtakım faktörler vardır. Bunlardan biri genetik faktördür. Anne ve babanın boy ortalaması burada etkendir. Boy uzunluğu ve beslenme faktöründe kalsiyum alımı oldukça önemlidir. Günlük kalsiyum miktarı alımının 400 gramı geçmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri, peynir ve yoğurt, önemli beslenme kaynakları olarak öne çıkmaktadırlar. Günlük kalsiyum kaybı gerçekleştiğinde boy uzaması yeterli oranda gerçekleşmeyebilir. Günlük kalsiyum atımı idrar yoluyla gerçekleştiğinde 800 mg’dır. Hamilelik döneminde bu oran 1200 mg’a çıkmaktadır. Doğum sürecinde anne kalsiyum kaynağı tüketmese de bebek kemik oluşumunu kendi gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte anne kemiğinden kanına oradan da bebeğe kalsiyum geçmektedir. Vücut, kanda bulunan kalsiyum seviyesini sabit tutmaya çalışmaktadır. Kanda azalan kalsiyum da kemikler tarafından takviye edilmektedir. Kemiklerdeki kalsiyum yoğunluğu azaldığında boy kısalmakta ve kemiklerde şekil bozuklukları oluşabilmektedir. Bu da kemik erimesi riskini arttırmaktadır. Besinlerden alınacak olan kalsiyum takviyesi bu yüzden önem taşımaktadır.

Kalsiyum arttırmanın tek yolu besinler değildir. Düzenli yapılan egzersiz ve aktiviteler sayesinde kemiğe geçen kalsiyum artmış olur ve idrarla atılan kalsiyum oranı da azalır. Çay ve kahvenin fazla tüketilmesi boy uzunluğu ve beslenme açısından zararlıdır. İdrar yoluyla kalsiyum fazla miktarda atılmaktadır. Güneşlenmenin boy uzamasına katkısı olduğu bilinmektedir. Elbette günün en uygun saatlerinde güneş altında kalmak ve bu süreyi kararında geçirmek gerekmektedir. Kaliteli güneşlenmek D vitamini üretimini arttıracak ve kemiklere olumlu etki sağlayacaktır. Gelişme çağında topuktan uyarılma yöntemiyle uygulanan bazı destekler boy uzatmasına katkı sağlar ancak en sağlıklı yol bu çağlarda voleybol, basketbol gibi sporlarla uğraşılmasıdır. Topuktan uyarıcı bazı tedavi yöntemleri 24 yaşına gelindiğinde işe yaramamaktadır. Çünkü vücut 24 yaşından sonra boy uzamasını durdurmaktadır. Besinlerden alınan kalsiyum miktarının 24 yaşına kadar %50’si kemiğe geçerken, 30’lu yaşlara doğru bu oran %30’a düşmektedir. Bunun anlamı da 24 yaşına kadar beslenme ve aktivitelere önem verilmesidir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor