Bilişsel Fonksiyonlar ve Beslenme

Beynimizin düşünmesi, bilgiyi işlemesi, bilgileri depolaması ve sorun çözme yeteneği bilişsel fonksiyonlardır. Bilişsel fonksiyonları kullanmak insana özgüdür ve üst düzey bir davranıştır. Dikkatimizi toplarken, odaklanırken ve bilgiyi akışını kontrol ederken, bilişsel fonksiyonlarımızı kullanırız. Beslenmenin bilişsel fonksiyonlarımızı kullanma ve geliştirmede etkisi oldukça fazladır. Yeterli miktarda ve dengeli beslenmenin hem sağlık açısından, hem de ruh sağlığı ve zihin gelişimi açısından olumlu etkileri kanıtlanmış bir gerçektir. İnsan vücudu işlevlerini yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden bilişsel fonksiyonlar ve beslenme arasındaki bağ oldukça güçlüdür. Beslenmenin gelişime etkileri üzerinde yapılan araştırmalar vücudun ihtiyacı olan enerji, protein, yağ, mineral ve vitaminleri yeterli miktarda aldığı zaman olumlu yönde etkilediği gözlemlenmektedir.

Bilişsel Fonksiyonlar ve BeslenmeGünümüzde kilo vermek isteyen kişiler kısa sürede zayıflamak için şok diyetlere başvurmaktadır. Bu diyetler hem sağlık açısından zararlıdır hem de işlevini yapmak için ihtiyaç duyduğu besinleri içerisinde bulundurmaz. Bu yüzden sağlığınızı korumak için diyete başlamadan önce uzman görüşü alıp, sizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak olan besinlerin bulunduğu diyet listesini uygulamanız gerekir. Bilişsel fonksiyonlar ve beslenme noktasında beyindeki sinir hücrelerini kuvvetlendiren besinlerin tüketimine önem vermek gerekir. Beyinde bilgi aktarımını sağlayan sinir hücrelerini harekete geçiren besinler özellikle meyve ve sebzelerdir. Elma, portakal, kiraz, mürdüm eriği, greyfurt, böğürtlen, kırmızı ve mor renkli olan meyveleri yeterli miktarda tüketmek gerekir. Domates, soğan, limon, koyu yeşil renkli sebzeler de bilişsel fonksiyonların çalışmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisi bulunan yeşil çay, adaçayı, hardal, karanfil ve kekik de bilişsel fonksiyonların gelişimini sağlar. Zihni canlı tutar ve hafızanın zayıflamasını önler. Bulunla birlikte hayvansal gıdalarda bulunan hayvansal protein ve doymuş yağlarda bulunan omega yağ asitlerini de tüketmek gerekir. Omega yağının bulunduğu besinler balık, zeytinyağı ve kuruyemişlerdir. Özellikle C, E, B12 vitaminlerinin bulunduğu besinleri ve tam tahıl ürünlerini tüketmek de bilişsel fonksiyonların işlevini kaybetmemesi açısından önemlidir.

Beslenme sadece karın doyurmak anlamını taşımaz. Beslenme ile vücutta yeni dokular oluşur, eskiyen hücreler onarılır, vücudun bağışıklık sistemi ve direnci sağlanır, büyüme ve gelişme meydana gelir, yaşamın devamı sağlanır. Sadece beden değil aynı zamanda beyin de beslenme ile gelişir. Bu yüzden kitap okuma, bulmaca çözme, satranç oynama gibi etkinliklerle beyni çalıştırmak gerekir. Bununla birlikte beslenmeye de dikkat etmek şarttır. Bilişsel fonksiyonlar ve beslenme konusunda bilmemiz gereken en önemli nokta içerisinde flavanoidlerin bulunduğu bazı besinlerin hafızayı güçlendirdiği ve hızlı düşünmeye yardımcı olduğudur. Bilişsel fonksiyonların gelişmesine yardımcı olan besin öğeleri başlıca yağ asitleri, vitaminler, minerallerdir. Bilişsel fonksiyonların gelişimi anne karnında başlar ve ömür boyu da devam eder. Yaş ilerledikçe bilişsel fonksiyonlardaki azalmanın en önemli sebebi stresin artması, beslenmenin yeterli olmaması ve antioksidan düzeyinin düşmesidir. Bu yüzden yaşam boyunca zengin vitamin ve minerallerle beslenmek kadar, antioksidan alımını da üst seviyede tutmak gerekir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor