Bingöl Diyetisyen

Türkiye’nin Turnalar Gölü, Kös Kaplıcası, Soğuksu Mesiresi ve Buzul Gölleri ile meşhur olan ilimizde, Bingöl diyetisyen olarak, sıcak ve soğuk doğal suların her çeşidinin mevcut olduğunu görüyoruz. Bingöl’ün turizmi bu eşsiz doğa güzelliklerine ve su kaynaklarına dayanır. Suyun hayatımızdaki yeri tartışılamaz. Hiçbir canlının su olmadan hayatını devam ettirmesi mümkün değildir. Vücudun ihtiyacı olan su karşılanmadığı taktirde, vücut önce işlevlerini yapamaz hale gelir ve daha sonrası da kişinin hayatını kaybetmesine sebep olur. Su temel enerji kaynağımız olduğundan ötürü bize yaşam gücü verir. Hücrelerin ihtiyaç duyduğu eleiksel ve manyetik enerjiyi üretir. Hücre içerisindeki maddeleri birbirine bağlayan su, hücre yapısında oluşan hasarların onarımına da yardımcı olur. Bozuk ve anormal olan DNA sayısı su sayesinde azalır ve düzelir.

Su yeryüzünde bulunması en kolay olan içecektir ve vücuda hiçbir yan etkisi yoktur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte yardımcı olur ve vücutta kanser ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Gözlere canlılık verir. Cilde tazelik kazandırır. Su cildi taze tutar ve cildin nem kaybı yaşamasını önler. Düzenli olarak su içen bir kişide hızlı yaşlanma, kırışıklık, ciltte kuruluk gibi sorunlar meydana gelmez. Su hücreleri yenilediği ve onardığı için yaşlanma etkilerini azaltır. Kilo vermek isteyen ve kilo dengesini korumak isteyen kişiler su içerek metabolizmasını hızlandırabilir. En iyi bağırsakları hareket geçiren besin sudur. Kabızlığı önler ve bağırsakların rahat hareket etmesine yardımcı olur. Kadınların adet döneminde su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Adet döneminde ağrı ve ateş olması su ile önlenebilir. Bingöl diyetisyen sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme için günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini belirtiyor. Vücutta bulunan zararlı maddeler ve toksinler su ile atılıyor. Kilo vermek isteyen kişilerin de düzenli olarak su içmeye devam etmesi gerekiyor. Böylelikle vücudun metabolizması düzelir ve kalıtsal yağlar erimeye başlar. Günlük düzenli olarak tüketilen su ile deri, solunum, idrar ve bağırsaklardaki toksinler rahatlıkla atılır. Vücuttan zararlı maddelerin atılması ile birlikte ruhsal olarak vücut rahatlar. Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi rahatsızlıklar son bulur. Bedeni, ruhu ve beyni su ile dinlendirmek mümkündür.

Yazın su tüketimi, kış aylarına göre daha fazla olmalıdır. Su vücudun ısıtma ve soğutma işlemleri için de vazgeçilmez bir besindir. Su kalp krizi riskini azaltır. Felç olmaktan korur. Su ile kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşma önlenir. Günlük su tüketimi ile meme, kolon ve kan kanseri önlenmiş olur. Vücudunda kanser hücreleri olan bir kişi düzenli su içerek, kanserli hücrelerini azaltabilir. Bingöl diyetisyen baş ağrısı yaşayan kişilerin de ağrı kesici almadan önce su içmesini öneriyor. Çünkü sinir uçlarında biriken toksinler, baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesici almadan önce su içerek toksinlerden kurtulup, ağrıyı dindirmek mümkündür. Vücutta bulunan hücrelerin görevlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Birçok enzim ve hormon, susuz faaliyet yapamaz. Su tüm bedenin sağlığı için gereklidir. Vücudun kaliteli beslenmesi için suya ihtiyacı vardır.

İlgili Kelimeler: , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor