Bolu Diyetisyen

Sulak bir yapıya sahip olan Bolu ilinin %55’i ormanlardan oluşur ve Bolu diyetisyen olarak havası, suyu ve yemekleri ile bu şehrin, insanın yaşam enerjisini arttırdığını söyleyebiliriz. Temiz havası ve doğal su kaynakları bakımından zengin olan Bolu’da, hava kirliliği son derece azdır. Sağlıklı yaşam için gerekli olan temiz havaya sahip olan Bolu’da, sağlıklı beslenmede mümkündür. Ancak beslenmede vücudun dengesini korumak için boy ve kilo dengesinin korumak son derece önemlidir. Uzun boylu olmak vücudun kilo dengesini ayarlamak için avantaj gibi görünebilir, çünkü uzun boylu olan kişilerin metabolizması, kısa boylu olan kişilere göre daha hızlı çalışır. Vücutta bulunan kas dokusu sayesinde kilo alınması daha geç olur.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin vücudumuzun sağlığı ile ilgisi olduğu kadar, boy uzunluğu ile de birebir ilgisi vardır. Kişinin boyunun ölçüsünü belirleyen faktörleri genetik, beslenme, günlük yapılan aktiviteler belirler. Anne ve babanın boy ortalaması, çocuğun boyunun uzun ve kısa olmasını belirleyicidir. Bol süt ve süt ürünlerini tüketen bir kişi, vücuttan atılan kalsiyumu geri kazanır. Kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, boyun uzamasında etkindir. Yapılan fiziksel aktiviteler de vücudun ve kemiklerin esnemesini sağlar. Aynı şekilde güneşlenmekte boy uzamasını destekler. Vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı karşılanmadığı zaman, kemikler vücuda ihtiyacı olan kalsiyumu takviye eder. Ancak bu durumda kemiklerdeki kalsiyum eksilir ve kemikler gelişemez. 30 yaşına kadar beslenmelerde süt ve süt ürünlerini tüketmek bu yüzden son derece önemlidir. Çünkü 30 yaşından sonra tüketilen kalsiyumun sadece belli bir kısmı kemiklere geçebilir. Kilo dengesini ayarlayabilmek için boy etken bir faktördür. Kişinin ideal kilosu, boyu ve yaşı göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bolu diyetisyen boy ve kilo dengesini sağlayan bir kişinin, diğer insanlara nazaran fiziksel ve ruhsal olarak daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Her insanın vücut yapısı farklı olduğu için her insanın ideal kilosu da farklıdır. Diyetisyen gözetiminde kişinin kemik oranı, boyu, vücudundaki yağ oranı belirlenerek ideal kilosu hesaplanabilir. Ancak vücut kitle endeksi ile kişinin kendisi için ideal olan kilo ağırlığını bulması sağlanabilir.

Bir kişinin boy, cinsiyet ve yaşı hesaba katılarak olması gereken ideal kilosu hesaplanır. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için boy ve kilonun orantılı olması gerekir. Zayıflamak isteyen ya da aşırı zayıf olup kilo almak isteyen kişinin değerleri bir uzman tarafından incelenmelidir ve ihtiyaç duyduğu beslenme programı uygulanmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için ve yaşam standartlarını yükselterek mutlu bir yaşam için kişinin boy ve kilo dengesini yakalaması gerekir. Bolu diyetisyen kişinin sadece kilosunun değil, boyunun da dengeli beslenme ile alakalı olduğunu belirtmektedir. Zayıflamak isteyen kişinin sağlık durumunu boy ve kilo dengesi etkiler. Bu yüzden ömür boyu hayatınızdan egzersizi ihmal etmemeniz, kalsiyum tüketimine dikkat etmeniz ve güvenli saatlerde güneşten faydalanmanız gerekir.

İlgili Kelimeler: , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor