Burdur Diyetisyen

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yer alan ilimizde, Burdur diyetisyen olarak, Burdur’un kekiklerle dolu dağlarında otlayan keçi ve kuzu ile yapılan et yemeklerinin lezzetinin tartışılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Her yörenin kendine özgü kebabı olsa da, Burdur şişinin ve testi kebabının lezzeti ayrıdır. Protein deposu olan Burdur şişi ve testi kebabı muhakkak tadılması gereken lezzetler arasındadır.  Son yıllarda sürekli gündemde olan protein ağırlıklı beslenmeyi her yönüyle göz önünde bulundurmak gerekir. Vücudumuz günlük enerji ihtiyacını karşılamak için sadece proteinlere ihtiyaç duymaz. Vücudumuza almamız gereken enerjinin %40’ını karbonhidratların, %25’ini proteinlerin, %35’ini de yağların oluşturması gerekir. Zayıflamak için uygulanan protein ağırlıklı diyetlerde vücudun ihtiyacı olan karbonhidratlara yer verilmediği için yağ ve protein ağırlıklı beslenme söz konusu olur. Protein ağırlıklı beslenme durumunda bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalıklara karşı dirençsiz kalır. Protein ağırlıklı diyetlerde kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir. Çünkü hayvansal yağların bir kısmı vücut için zararlıdır ve protein ağırlıklı beslenmede hayvansal gıdalar bol miktarda tüketilir. Hipertansiyon ve karaciğerde yağlanma gibi riskler meydana gelebilir.

Vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat tüketimi sağlanmadığında halsizlik meydana gelir, baş ağrıları ve migren ağrıları baş gösterir. Zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama söz konusu olur. Algılamada yavaşlık olur, dikkat dağınıklıkları görülür. Vücut sadece protein ağırlıklı beslendiği için bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri meydana gelir. Cilt sağlığında bozulmalar oluşur ve vücudun nem dengesi azalır. Bağışıklık sistemi zayıflayacağı için vücut hastalıklara karşı direnç göstermez. Burdur diyetisyen bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu enerji için karbonhidrat kullandığını belirtmektedir. Protein hücrenin temel yapı taşını oluşturur. Vücudumuz için protein alımı olmazsa olmazlar arasındadır. Ancak proteinler kadar vücudun olmazsa olmazları arasında karbonhidratlar ve yağlarda yer alır. Protein ağırlık beslenmede vücutta oluşan fazla enerjiyi dışarı atmak için egzersiz yapmak gerekir. Protein sindirimi zor olan bir besindir. Proteinin sindirimi midede yapıldığı için uzun süre tokluk hissi verse de vücuttan atılması kolay değildir. Vücutta yağ oluşumunu engellemek için egzersiz yapmak gerekir. Protein ağırlıklı diyet listelerini uygulamadan öncesinde, muhakkak bir uzmana başvurmak gerekir. Uzman diyetisyenin sizin vücudunuza uygun olan sağlıklı diyet listesini oluşturması gerekir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinler yer alır. Hızlı kilo vermek adına yapılan şok diyetler kilolardan kurtulmanızı sağlarken, aynı zamanda sağlığınızın da elinizden gitmesine sebep olur.

Proteinin beslenmedeki yeri tartışılamaz. Vücudumuzdaki hücreler proteinlerden oluşur. Hücrenin yapım ve onarımı protein ile sağlanır. Yani kişinin günlük olarak ihtiyacı olan proteini bitkisel yahut hayvansal gıdalardan alması gerekir. Ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi protein ağırlıklı diyetler, sağlığı kaybetmekle sonuçlanabilir.  Burdur diyetisyen popüler diyet olarak, gündeme gelen her diyet programını uygulamanın yanlış olduğunu belirtmektedir. Kişi için en kolay ve en sağlıklı zayıflama şekli kendi bünyesine uygun olan diyet programını uygulamasıdır. Ayrıca kişinin ihtiyacından fazla vücuduna aldığı enerji yakılamadığı taktirde depolanır. Vücuda alınan fazla protein de yakılamazsa, vücutta kilo olarak kalır.

İlgili Kelimeler: , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor