Çanakkale Diyetisyen

Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur olan ili Çanakkale’de yazlar sıcak geçerken, kışlar rüzgârlı ve soğuk geçmektedir ve Çanakkale diyetisyen olarak, kışın güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü Çanakkale’de yılın büyük bir kısmı rüzgârlı geçer. Özellikle kışın gripten korunmak için meyve, sebze ve su tüketimine önem göstermek gerekir. Yaz ve kış su tüketiminin ortalama 2 litre olması gerekiyor. Günlük su tüketimini çay, kahve, bitki çayı ile değil de içme suyuyla karşılamak gerekir. Grip virüsüne karşı vücudun direnç göstermesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir. Özellikle ebeveynler, çocuklarını grip mikrobundan korumak için her alanda çözüm odaklı olarak hareket etmesi gerekir.  Özellikle kışın vücut soğuk havayla birlikte direnç kaybeder. Vücudun direncini kazanması için her gün bir öğün düzenli olarak sebze yemeği yemek gerekir. Kış sebze ve meyveleri kışın vücudu en iyi koruyacak olan ve bağışıklık sistemini güçlendirecek olan besinlerdir. Sebzeleri pişmiş, fırınlanmış, buharlanmış ve hatta çiğ olarak her şekilde tüketmek gerekir.

Kışın hasta olmadan önce önleminizi almaya çalışın. Çünkü hasta olduktan sonra tüketilen meyve ve sebze bağışıklık sisteminizi güçlendirmez, hastalık mikrobu ile savaşmanıza yardımcı olur. Bu yüzden hastalanmadan önce meyve ve sebze tüketimine özen göstererek, bağışıklık sisteminizi koruma altına alın. Özellikle kışın C vitamini yüksek olan kivi, portakal, mandalina gibi meyveleri öğün aralarında tüketin. Kışın vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alan havuç, marul, salatalık, turp, maydanoz çok değerli sebzelerdir. Çanakkalede diyetisyen salatalarınızda muhakkak havuç olmasını tavsiye ediyor. A vitamini olarak çok zengin olan havuç, enfeksiyonlara karşı da iyi bir koruyucudur. Özellikle kışın bitki çayı tüketimine özen göstererek hastalıklardan kurtulmak mümkün olur. Hastalığa yakalanmadan öncesi adaçayı, zencefil, zerdeçal gibi bitkileri öğün aralarında ya da kahvaltılarda tüketmeye özen gösterin. Böylece bütün bir kışı gribe yakalanmadan kolaylıkla atlatmanız mümkün olur. Limon ve greyfurt kışın tüketilmesi gereken ve mikroplara karşı bağışıklık sistemini üst seviyede koruyacak vitamine sahip meyvelerdir. Özellikle koyu yeşil olan sebzelerde kışın bol miktarda tüketilmelidir. Bitkisel protein açısından da zengin olan yeşil renkli sebzeler, sağlıklı ve dengeli beslenmenize yardımcı olur.

Kışın enfeksiyonu önlemek için bol su tüketmek gerekmektedir. Çünkü su vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Toksinlerin atılmasında yardımcı olur ve kışın yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca kışın E vitamini açısından zengin olan gıdaları tüketmek gerekir. Yer fıstığı E vitamini açısından zengin bir kuru yemiştir. İyi bir antioksidandır. Günlük 10 adet tükettiğinizde aynı zamanda vücudunuzdan toksinlerin atılmasını da sağlarsınız. Diyetisyen Çanakkale özellikle kışın et grubu yemeklerin yanında muhakkak salata tüketilmesini öneriyor. Her zaman dolabınızda salata malzemeniz olsun ve düzenli olarak yemeklerde salata yemeye özen gösterin. Böylece bir kışı hastalıksız olarak, sağlıklı bir şekilde ve dengeli bir beslenme programı ile geçirirsiniz.

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor