Cevizin Faydaları Saymakla Bitmez

Cevizin Faydaları | Yararları

Yapılan araştırmalar cevizin faydaları üzerine her geçen yeni bulgulara işaret ediyor. “Cevizin faydaları nedir?” dediğiniz zaman şaşırtıcı ve upuzun bir liste ortaya çıkmaktadır. Cevizin içerdiği besin öğeleri doğada başka hiçbir kuruyemişte olmadığı kadar kuvvetli ve yeterli olduğu tespit edilmiştir. Beyin fonksiyonlarından, damarlar üzerindeki olumlu etkilerine kadar pek çok alanda faydası sayılabilir. Cevizin ülkemizde kolayca ulaşılabilen kuruyemişler arasında olması da bizim için büyük bir şanstır.

Ceviz, çok yağlı bir besin olmakla beraber faydalı yağ asitleri içerir. Tam da bu yağ asitleri için yiyoruz zaten cevizi… Yüzde 65’i yağ, yüzde25’i protein, yüzde 7’si lif ve yüzde 3’ü de karbonhidrattan oluşmaktadır. Cevizin içeriğindeki yağlar, tamamen doymamış yağlardır. Diğer bazı bitkisel yağlar gibi sakıncalı bir içeriği bulunmaz. Yüksek kalorili bir besin olduğu için tüketirken dikkatli davranılması gerekir. 100 gram ceviz yaklaşık olarak 650 kcal.’dir. Bu da  neredeyse günlük kalori ihtiyacımızın üçte birini karşılamaktadır. Cevizde yüksek oranda E vitamini vardır. Kalsiyum ve magnezyum bakımından da en güçlü bitkisel kaynaktır. Bu vitamin ve minerallerin yaşamımız için çok gerekli olduğunu hesaba katarsak, cevizin ne kadar da değerli bir besin olduğuna bir kez daha emin oluruz.

Bilimsel araştırmalarda, düzenli olarak ceviz tüketenlerin LDL ve VLDL kolesterolünün düştüğü; HDL kolesterolün de yükseldiği görülmüştür. Bu sayede cevizin; kalp ve damar sağlığını korumada çok etkili olduğunu bilinmektedir. Ayrıca damarlarda plaka oluşumu riskini azaltır. Damarların esnek kalmasını ve aynı zamanda kan akışının normal şekilde -tansiyonu yükseltmeden- devam etmesini sağlar. İçerdiği yağ asitleri profili ve magnezyum sayesinde zihinsel ve sinirsel fonksiyonların işlevselliğini artırır. Egzama hastalığından Alzheimer’a kadar birçok hastalığı önlemede başarılı bir kimyası vardır. Günde en az 2 adet ceviz tüketen kişilerin zihinsel fonksiyonlarının, tüketmeyenlere göre 2 kat daha etkin olduğu ve Alzheimer’a yakalanma riskinin belirgin biçimde düşük olduğu gösterilmiştir. Okul çağı çocuklarında her gün düzenli tüketilen 7 adet ceviz; beyin gelişimini, tüketmeyenlere göre belirgin biçimde artırmıştır. Bu durumu uzmanlar, cevizdeki mineral ve vitaminlerin dolaşım sistemine yaptığı olumlu etkilerine bağlamaktadır.

Cevizin Başlıca Faydalarını Sıralayacak Olursak ;

 • En güçlü antioksidanlardandır ve kanser türlerini önlemede olumlu etkileri vardır.
 • Kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri vardır, dolaşım sistemini düzenler. Kalp hastalıkları riskinin yüzde 30’a, inme riskinin ise yüzde 49’a kadar azaltan anahtar rol oynayan bir besindir.
 • İç organlarda yağ alanı yüksek, karaciğeri yağlı ve fazla kilo sorunu olan kişilerin endotelyal işlevini geliştirir.
 • Hafızayı ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir. İleri yaşlarda görülen Alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkilidir. Çocuklarda beyin gelişimi için çok değerlidir.
 • Üreme sistemi fonksiyonları için gereklidir. Sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağlar.
 • Kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum sentezine katkı sağlar.
 • Diyabet hastaları için koruyucudur ve diyabetik diyet tedavisinde de faydalıdır.
 • Bağışıklık sisteminde olumlu etkileri vardır.
 • Cildi besler, saç, tırnak kalitesi ve sağlığını korur.
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor