Çocuklara Meyve ve Yoğurdu Ayrı Yedirin

Yoğurdun Çocuklara Faydaları

Marketlerde satılan tüketime hazır olan meyve içerikli yoğurtları çocuklara içine ekstra meyve de katarak yedirmek hiç doğru bir beslenme alışkanlığı değildir. Çocuklara meyveyi sade olarak yani sadece meyve olarak bir şeyin yanında yedirmemek en doğru olan tercihtir. Belki bazı yerlerde duymuş olabileceğiniz çocuklara meyve ve yoğurdu ayrı yedirin cümlesi kesinlikle doğru bir kuralı belirtmektedir.

Yoğurt tüketirken onun ana öğünlerle beraber yenmesi doğru olan bir gıda ürünü olduğunu unutmamalıyız. En doğru tüketiliş biçimi bu şekilde sağlanacaktır. Çocuklar özellikle şekerli gıdalara çok çabuk alışarak bırakmak istememektedirler. Bu ürünlerin tatlarına karşı zamanla düşkünlük meydana gelip, sonrasında ise bir bağımlılık çeşidine dönüşmektedir. Şeker hastalığı için son derece tehlikeli olan maddelerden birisi olan glikoz bu ürünlerde fazlaca bulunmaktadır. Yine aynı şekilde olan früktoza da rastlanılmaktadır. Bu ürünler obeziteye yol açma bakımından da son derece tehlikelidir ve çocuklar zamanla her yedikleri şeyi tatlı bir biçimde istemeye başlamaktadırlar.

ÇOCUKLARIN YOĞURT VE MEYVEYİ KARIŞIK OLARAK YEMESİNİN YANLIŞ TARAFLARI

Burada önemli noktalardan biri doğal bir biçimde kendimiz yoğurt ve meyveyi karıştırarak yersek sağlıklı bir duruma dönüşmesidir. Bu karışım özellikle tarçınla beraber tüketilirse, faydası daha da çok olacaktır. Bu şekilde yemek, meyvelerden aldığımız şekerin kana çok daha yavaş bir şekilde karışmasını sağlar. Yoğurdun bu etkisi son derece önemli ve vücudu rahatlatıcıdır. Hazır olan meyveli yoğurt tüketimi ise, çocuk ve bebeklerde bir kere başlanınca obeziteye kadar gidebilen ve şeker hastalığına neden olabilen bir yolu açabilir. Bu olayı bağımlılık haline getiren ise, dildeki tat almaya yarayan tomurcukları uyarıp, beyindeki bazı sinir hücrelerini etkileyerek her zaman ve çok miktarda olacak şekilde hiç durmadan yeme isteği geliştirmesidir. Bu tür bir beslenme alışkanlığı acilen terk edilmeli ve aşırı derecede şeker ihtiva eden hazır meyveli yoğurt gibi ürünleri çocukların sürekli olarak yemesinin önüne geçilmelidir. Aksi takdirde zamanla yoğurdu tüketme biçimi toplumda değişecek ve sağlıksız bir biçime de girecektir. Bu hassas konuda herkes oldukça dikkat etmek durumundadır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor