Çocuklarda Fazla Kilo Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Günümüzde insan sağlığını en çok tehdit eden şeylerin başında fazla kilolar geliyor. Sadece büyükler değil artık çocuklar da bu tehdidin altında. Peki çocuklarda fazla kilo nedenleri ve çözümleri nelerdir? Çocukların aldığı enerji harcanan enerjiden daha fazla olunca vücutta aşırı yağ depolanması görülmektedir. Fazla kilolar kişinin hareketlerini engeller ve yaşamını kısıtlar. Kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, yağ ve şeker metabolizmasının bozulması sonucu damar tıkanıklığı ve şeker hastalığı gibi pek çok hastalıklara başlangıç oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra çocukta ağır psikolojik bozukluk ve dış çevreden soyutlanma görülmektedir. Aile ilişkilerinin bozulması ve okul başarısının düşmesi kaçınılmaz olmaktadır. Çocuklukta görülen şişmanlık, sağlık risklerini artırır ama bu sorun çözüldüğünde ise sağlık riskleri de azalmış olur. Çocukluğunda şişman olan biri gelecekte de kesinlikle şişman olur düşüncesi kısmen doğrudur ve bu risk yaşıtlarına göre daha fazladır.

Maalesef obez çocukların sayısı tüm dünyada çok arttı. Zamanlarının çoğu televizyon ve bilgisayar başında geçtiği için daha az sokağa çıkıyorlar ve daha az yürüyorlar. Çocukları tehdit eden bu problemin önüne geçmede ise ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Öncelikle çocukların daha fazla kilo alınmasına engel olunmalıdır. Bunun için öncelikle çocuklarda fazla kilo nedenleri ve bunun çözümlerinin ne olduğunun bilincinde olunması gerekir. Bu durum sağlandıktan sonra çocuğun kilo vermesine yönelinmelidir. Çocukların aldığı kalori miktarının yaklaşık yüzde 10′u büyüme ve gelişme için harcanır. İhtiyacından daha az besin alan çocuklarda öncelikle büyüme ve gelişme için kullanılan enerji kısıtlanır. Bu yüzden çocuğa beslenme programı yapılırken bu unutulmamalıdır.

Çocuklar zayıflama programına geçmeden önce, sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Doktor, psikolog, beslenme ve diyet uzmanı gibi uzmanlardan yardım alınmalıdır. Aynı şekilde egzersiz yaparken bir antrenörün bulunması faydalı olacaktır. Beslenme programı, çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun olmalıdır. Çünkü çocukların gereksinimleri bu etkenlere göre değişir. Başkaları için hazırlanan beslenme programları uygulanmamalı ve çocuğun kendisine özel hazırlanmış beslenme programı olmalıdır. Yaşına ve cinsiyetine uygun egzersiz programı yapılmalıdır. Çocuğun ya da ergenin fiziksel aktivitesinin artırılması çok önemlidir ve bu zayıflama programının temelini oluşturmaktadır. Çocuklarda fazla kilo nedeni ve çözümünün neler olduğunu ebeveylerin tam kavramış olması gereklidir ve buna uygun beslenme eğitimi verilen çocuk ya da ergen, gelecekte de sağlıklı beslenmeyi öğrendiğinden sağlıklı beslenecektir. Çocukluk ve ergenlik çağında ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaleler ise kesinlikle önerilmez.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor