Çorum Diyetisyen

Türkiye’nin leblebisi ile meşhur olan ili Çorum’da her çeşit leblebiyi bulmak mümkündür. Çorum diyetisyen olarak, Çorum’da sokaklarının buram buram taze leblebi koktuğunu söyleyebiliriz. Çorum’a özgü olan leblebiyi, diyet listelerinde sıklıkla görmek mümkündür. Çünkü leblebi az kalorili olmakla birlikte, tok tutan besinler arasındadır. Kaliteli bir ara öğünle fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için kurtarıcı niteliğindeki kuru mürdüm eriği ve leblebi harika bir ara öğün kombini oluşturur. Diyet listelerinde, öğünlerde yedikleriniz kadar, ara öğünlerde yedikleriniz de son derece önemlidir. Çünkü kaliteli bir ara öğün yediğiniz zaman diğer ana öğüne kadar acıkmazsınız. Sofraya oturduğunuzda açıklık hissi olduğu zaman diyet listenizdeki yiyeceklerle doymayacağınız hissine kapılırsınız. Ancak ara öğünler ile mideniz tok olduğu zaman ana öğüne kadar acıkmazsınız. Leblebi ve kuru mürdüm eriğinden oluşan ara öğününüzü rahatlıkla arabada, yolda, iş yerinizde yiyebilirsiniz.

Diyet yaparken, bedeninizin ihtiyacı olan enerjiyi besinlerle sağlarken, aynı zamanda dayanıklı bir sinir sistemi ve zihinsel performans için de B vitaminine ve suya ihtiyaç duyarsınız. Diyet yaparken, ruhsal ve zihinsel olarak yıpranmamak için karbonhidrat tüketimi son derece gereklidir. Güvenli bir karbonhidrat olan leblebiyi diyet listelerinize rahatlıkla dâhil edebilirsiniz. Ara öğünlerde 1 avuç leblebi yemek hem kalori açısından oldukça düşük olduğu için sindirimi kolay olacaktır hem de sizi uzun süre tok tutacaktır. Leblebinin yanında yiyeceğiniz Kuru mürdüm eriği de sizin kan sekerinizin dengede kalmasını sağlayacaktır. Çorum diyetisyen özellikle kuru mürdüm eriği olarak belirtiyor. Çünkü mürdüm eriği çok tatlı değildir. Hafif ekşimsidir ve bu yüzden kalori olarak oldukça düşüktür. Kuru mürdüm eriği, lif oranı yüksek bir kuru meyvedir. Bu yüzden leblebi ile birlikte tükettiğinizde leblebilerin sindirilmesine yardımcı olacak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır. Mineral bakımından zengin olan kuru mürdüm eriğinin içerisinde A ve E vitaminleri vardır. Böylece vücudunuzun bağışıklık sistemi korunur ve dirençsiz kalmazsınız. Ayrıca yapısında bulunan amino grup asitler ve yağlar sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan besinler karşılanmış olur.

Vücudumuzun kan şekeri düştüğü zaman beyin artık enerji alamadığı için odaklanma problemi yaşar ve sinir sistemi zayıflar. Kişi diyet yaparken, tahammülsüz olur ve dikkat dağınıklığı yaşar. Ancak kaliteli bir ara öğün vücudun kan şekerinin düşmesini engeller. Vücudu dengeler, tansiyonu düşürmez ve sinir sistemini rahatlatır. Gün içerisinde yenilen ara öğünler acıkmamanızı sağlar ve ana öğünlerde sindirim sistemine aşırı yüklenmenize yardımcı olur. Kilo vermeye karar vermekle birlikte hem dengeli beslenmeye hem de günlük egzersiz yapmaya başlarsınız. Sporlardan sonra mini bir ara öğün sizi zinde tutar. Ara öğünlerinizde 1 avuç leblebi ve 2 adet kuru mürdüm eriği yiyip, ardından da bolca su tüketirseniz, diyet listenize kaliteli bir ara öğün eklemiş olursunuz. Çorum diyetisyen kuru mürdüm eriğinin iştahı kestiğini ve vücudun tatlı yeme isteğini kestiğini belirtiyor. Aynı şekilde leblebi de, kuru mürdüm eriğinin iştah kesici özelliğini arttırıyor. Uzun süre tok kalmanız sağlanıyor.

İlgili Kelimeler: , , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor