Demir Eksikliği

Demir EksikliğiDemir (Fe) vücudumuzda bulunan en önemli moleküllerden bir tanesidir. Hücrelerimize oksijen taşımakla sorumlu hemoglobinin (Hb) üretiminden sorumludur ve bu nedenle hayati bir öneme sahiptir. Demir elementi metabolizma için yaşamsal öneme sahip olduğundan mutlaka dışarıdan alınmak zorundadır. Birçok insanda gözlenen demir eksikliği, vücuda yeterli miktarda demir iyonunun alınamamasından kaynaklı olmakta ve bu birçok sağlık problemine yol açmaktadır. Kelime olarak kansızlık anlamına gelen anemi -özellikle demir eksikliği anemisi- en çok çocuklarda, bebeklerde ve yetişkin kadınlarda görülmektedir. Bu nedenle en büyük risk çocuklarda ve menopoz öncesi yaşlardaki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda bu aneminin oluşmasının en temel sebebi adet kanaması iken menopoz dönemi kadınlarda ve erkeklerde görülen demir eksikliği anemisi sorunu çoğunlukla mide ve bağırsak kanamaları nedeniyle oluşmaktadır.

Demir eksikliği anemisinin tespiti, tedavi için en önemli ve en temel adımlardan bir tanesidir. Bu belirtiler, halsizlik, baş dönmesi, kalp çarpıntıları, vücutta ve özellikle bacaklarda ödem oluşumu, uykusuzluk, nefes alma güçlüğü olarak sıralanabilir. Ayrıca bu anemiye sahip bireylerde toprak ve buz yeme eğilimi de oluşmaktadır ve bu da tespiti kolaylaştıran belirtilerden bir tanesidir. Çocuklarda görülen anemi, dikkat azalmasına ve algılama sorunlarına yol açtığından okul başarısında düşüşe neden olabilmektedir. Ayrıca büyümede aksamalara, hastalıklara direncin azalmasına da sebebiyet verebilmektedir. Gebelik dönemindeki yetişkin kadınlarda ise anne bebek ölümlerine ya da düşük doğumlara yol açabilmektedir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi beslenme yoluyla alınan demir miktarının gerekli seviyede olmasıdır. Proteince zengin besinler olan et ve süt ürünleri ile kuru baklagiller, yumurta, kuru meyveler, fındık, fıstık gibi çerezler demir yönünden oldukça zengindir.

Demirin vücuda girmesi tek başına yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda vücutta bu iyonun emiliminin de gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için de demir emilimini artıran besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. C vitamini yönünden zengin turunçgiller ve yeşil sebzeler, protein deposu et ve süt ürünleri demir emilimini artıran besinlerdendir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken zıt nokta ise bu molekülün vücut tarafından emiliminin azalmasına yol açan faktörlerdir. Bunlar; kepekli un, kuru baklagiller, çay kahve gibi kafeinli içecekler, gazlı meşrubatlar, proteince fakir beslenme olarak sıralanabilir. Demir eksikliği anemisi şikayeti olan ya da şüphesini taşıyan bireylerin birinci öncelikle yapması gereken bir doktora danışarak, kan tahlili ile tespit ettirmek ve daha sonra yaşam koşullarında ve diyet şeklinde yapılacak değişimlerle bu eksikliğin oluşturduğu dezavantajların seviyelerini azaltmaya çalışmaktır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor