Depresyon ve Beslenme

depresyon-ve-beslenme21 yüzyılın kadın ve erkeklerinin en çok mustarip olduğu rahatsızlıkların başında gelen depresyon; hayat kalitesini düşüren, mutlu anlardan zevk almayı engelleyen ve kişinin sürekli olarak olumsuz düşüncelerle meşgul olmasına yol açar. Üstelik bu sinsi rahatsızlık sadece zihinsel değil, zamanla fiziksel olarak da vücudunuza zarar vermeye başlayabilir. Depresyon rahatsızlığı çeken kişilerde sürekli hâkim olan huzursuzluk hissi, yeme içme alışkanlıklarını da doğrudan etkileyerek sağlıksız bir şekilde kilo alma gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Aynı zamanda tükettiğiniz sağlıksız, toksin yüklü ve işlem görmüş besinler de depresyon rahatsızlığını tetikleyebilir.
Depresyondan kurtulmak için beslenmeye dikkat!

Depresyon ve beslenme, birbiriyle doğrudan alakadardır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayan kişilerin stres ve depresyona maruz kalması, herhangi bir şekilde beslenen insanlara göre daha zordur. Hem depresyona girmemek, hem de girmiş olduğunuz depresyondan çıkabilmek için mutlaka önleyici bir diyet programı uygulamanız gerekir. Sağlıklı besinleri tüketmek kişide güç, tatmin, haz ve mutluluk duygularını harekete geçireceği için stresten uzaklaşabilmek daha kolay hale gelir. Yüksek vitamin ve mineral değerlerine sahip, besleyici ve sağlıklı yiyeceklerle depresyon tehlikesini savuşturabilmek pek tabii mümkündür.

Depresyondan uzaklaşmak için hangi besinler tüketilmemeli?

Aşağıda yer alan yiyecek ve içekler, depresyona girmenizi veya depresyondan çıkamamanızı tetikleyebilir:

  • Çay, kahve, kakao, enerji içecekleri
  • Fast food türü yiyecekler ve atıştırmalıklar
  • Hızlı kilo verdirme iddiasında bulunan haplar
  • Şeker, alkol, gazoz ve benzeri alkolsüz gazlı içecekler

Size özel bir diyet programına kavuşmak ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayarak içinde bulunduğunuz depresyondan durumundan çıkmak istiyorsanız, sürekli olarak iletişime geçebileceğiniz ve size rehberlik edecek bir diyetisyenle çalışmalısınız. Bunun için de sitede yer alan ücretsiz muayene formunu kullanıp bana hızlıca ulaşabilirsiniz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (6 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor