Diyet ve Ekmek Hakkında

Diyet Yaparken Neden Ekmek Yenmeli?

Diyet yaparken veya günlük beslenmede kalori kısıtlaması için önce ekmeğin kendisi terk ediliyor. Diyet yaparken hiç ekmek tüketmediğinize emin misiniz? Pirinç pilavı, sarma, dolma, çorba, patates, lavaş, alkollü içkiler, şekerli içecekler, makarna, pizza, unlu mamüller, Pazar günleri yemeyi sevdiğiniz pan kek, krep, pişi, reçeller, bal, pekmez, kakaolu fındık ezmeleri, bisküviler, dondurma, kahvelerinizdeki şuruplar… Sonsuz çeşitlilikte ekmek eşdeğeri yiyecek ve içecek var. Siz de belki ekmek yemiyor fakat bunlardan tüketiyorsunuzdur, kim bilir… Ekmek eşdeğeri olduğunu belki de hiç bilmediğiniz nice yiyecek ve içecek mevcuttur. Kaliteli sıkı dokulu tam tahıl taneli 1 dilim ekmek ne kadar da masum bir bilseniz…

Dünya üzerinde sayısız sağlık otoritesinin bu konudaki çalışmaları aynı noktada birleşiyor. Günlük enerji gereksiniminin %40’ı kaliteli karbonhidratlardan (sebze, bakliyat, kuruyemiş, düşük şekerli yüksek lifli meyveler, yoğurt, kefir, sıkı dokulu doğal esmer ekmekler, bulgur, karabuğday vb) gelmelidir. Bu fizyolojik bir ihtiyaçtır. %5 kalitesiz karbonhidratlar da bazen ruhsal ihtiyaçtır.

Aksi halde tamamen protein ağırlıklı beslendiğinizde; gelen enerjinin %25’ini vücut protein olarak kullanır; hormon, enzim üretimi, yaraları iyileştirme, bağışıklık fonksiyonları, yaşlanmanın gecikmesi vs. %26’ncı proteini bedeniniz glukoza dönüştürür. Yani bedeniniz ekmeğini taştan çıkarır. Buna glukoneogenez denir. Bu genetik kod ve fizyolojik reaksiyon, bedenin kaliteli bir ekmeğe olan ihtiyacının en tartışmasız kanıtıdır. Burada önemli olan: Glisemik İndeksi iyi bilmeniz, kişiye özel sınır ve bazı ekmek eşdeğerleri için tüketim sıklığıdır.

Sıkı dokulu, tam tahıl tanelerinden elde edilmiş, tek dilimi bile sizi tok tutan ekmekte; sinir sistemi, hafıza ve cilt için gerekli B vitaminleri, bağışıklık, cilt, saç, tırnak için gerekli mineraller, yüksek lif ve hatta bitkisel proteinler mevcuttur. Keşke gerçek bir ekmek yesek değil mi? Sadece kahvaltıda ekmek yiyerek ömrünüzü sağlıklı ve formda geçirebilirsiniz. Gerçek bir ekmek bulabildiğinizde; dilerseniz kahvaltıda hafta içi 1-2 dilim, Pazar kahvaltısında ise; metabolizma hızı, aktivite düzeyi, cinsiyet, yaş ve sağlık durumunuza göre 1-3 dilim yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Burada raf ömrünü uzatma kaygısının bulunduğu ambalajlı ekmekleri kullanmayın. Mümkünse ekmeğinizi doğru undan kendiniz yapın veya güvenilir fırınlara ulaşın.

Kahvaltıda 1 dilim kaliteli ekmek yediğinizde şeker ve kalp hastası olacakmışsınız gibi ekmeğe yönelik abartılı yorumlar duyuyoruz. Oysa diyabette ve kalp hastalıklarında, yüksek lifli kaliteli bir ekmeğin koruyucu olduğu; direkt olarak ekmekle yapılmış sayısız bilimsel deneyde kanıtlanmıştır. Moda akımları bırakın, önyargılarınızdan arının. Beyaz ekmek asla yemeyin. Ancak her zaman son yapılan bilimsel beslenme diyet araştırmalarını gözetin. Biz sizin için öyle yapıyoruz. 40’ı geçmeyen kaliteli karbonhidratlardan (sebze, bakliyat, yoğurt, kefir, düşük şekerli meyveler, sıkı dokulu doğal ekmeklerden…) yararlanın.

Fakat herkesin ekmek eşdeğeri olan yiyeceklerde tercihi farklıdır ve bu sizin için, ekmeğin kendisi olmayabilir. Size göre bulgurdan yapılmış bir sarma, dolma (etli veya etsiz); basitçe kahvaltıda ekmeğin kendisini yemekten çok daha öncelikli olabilir. Kişiye özel diyette detayları dikkate alıyoruz. Tercihlerinize değer veren, sizi anlayan diyet planları oluştururken, hiçbir spesifik besini dayatmıyoruz. Tüm beslenme planlarınızı; sizi dinleyerek hazırlıyoruz.

Sizin de fazla kilo sorunu, insülin direnci, hipoglisemi, diyabet, kalp hastalığınız vb olabilir. Sizi besinlerin kimyası ve bedeninize etkileri konusunda en güncel ve güvenilir bilimsel bilgilerle donatıyor, eğitiyoruz. Bunun için zaman, emek harcıyoruz. Çünkü sağlığınız bizim için değerli. Tam da bu nedenle, kan tahlili yaptırarak beslenme planınızı oluşturuyoruz. Sizi ekmek vb besin (konu hangi besin ise o konuda eğitiyor, tercihleriniz ve sağlığınızı dikkate alarak düzenlemeler yapıyoruz.

 

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor