Ekonomik Beslenme Önerileri

Ekonomik Beslenme | Ucuz Beslenme | Diyet | SağlıkYetersiz beslenme birçok rahatsızlığın sebebidir ve insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için aynı zamanda tüketilen gıdaların besin değerlerine dikkat etmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için her zaman yüksek fiyatlı besinlere gerek kalmaz. Bazı gıdaların yerine aynı besin değerine sahip ve daha düşük fiyatlı gıdaları tercih etmek mümkündür. Dışarıda yemek yerine evde hazırlanan yemekler hem daha ekonomik, hem de daha sağlıklıdır. Ekonomik nedenlerden dolayı alım gücü zayıf olan kişilerin besin değeri yüksek olan gıdaları yeterli miktarda tüketemedikleri bilinen bir gerçektir. Yetersiz ve dengesiz beslenmede özellikle çocukların bağışıklık sisteminde dengesizlik ve vücut direncinde azalma olmaktadır. Gelişme ve büyüme çağında olan çocukların kilo kaybı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden tüketilen gıdaların besin değerine dikkat edilmeli ve pahalı gıdalar yerine aynı besin değerine sahip olan düşük fiyatlı ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Bazı küçük kurallar ve beslenme önerileri sayesinde hem daha sağlıklı, hem de ekonomik beslenmek mümkündür. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları ise;

Mevsimlere göre beslenilmelidir. O mevsimde hangi sebze ve meyve daha çoksa, onları alın ve balıkların bol olduğu mevsimde tüketin.

Menülerinizi önceden düzenleyin. Liste ile alışveriş yaparak marketten daha az masrafla çıkabilirsiniz. Çok büyük ambalajlarda satılan sebze ve meyveleri komşularınızla beraber satın alıp, paylaşabilirsiniz. Güvenli olmayan ürünleri sırf ucuz diye satın almayın.

Etin sağladığı besin değerini diğer gıdalardan almak mümkündür. Örneğin; 100 gr et yerine 3 yumurta veya 1 tabak nohut ya da kuru fasulye tüketebilirsiniz. Kuru baklagiller protein açısından et kadar zengindir ve sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Pirinç yerine bulgur veya makarna hem daha ucuz, hem de besin değeri yönünden oldukça zengindir. Kola yerine ise ayran, şalgam veya taze meyve suyu daha sağlıklı ve ucuzdur.

Hazır reçel almak yerine evde yapabilirsiniz. Baklava gibi ağır ve pahalı hamur tatlıları yerine daha ucuz evde yapabileceğiniz süt tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Yoğurt ve yumurta protein kaynağı olarak çok önemlidir. Kendi yoğurdunuzu kendinizde üretebilirsiniz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor