Emzirme Döneminde Beslenme

emzirme-doneminde-beslenme9 ay süren zorlu bir sürecin ardından bebeklerini kucaklarına alan anneler; kimi zaman çevreden kaynaklı hatalı yönlendirmelerden, kimi zaman da üzerinde oluşan psikolojik baskıdan dolayı emzirme döneminde sütten kesilmemek için dengesiz beslenerek kilo alma sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Minik yavrularının sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için hayati derecede önem taşıyan anne sütünün kalitesi ve bebeği doyuracak seviyede olması, elbette önemli. Ancak bu uğurda anne adaylarının sağlıksız ve yanlış besinler tüketerek fazla kilo almasının önüne geçebilmek, uzman diyetisyen gözetiminde hazırlanan beslenme programlarıyla mümkündür.

Anne sütü neden kesilir?

Özellikle ilk kez annelik duygusunu tadan kadınlar, çevrelerindeki insanlar tarafından “tecrübesiz” kabul edilecekleri için sürekli olarak birileri tarafından yönlendirilirler. Bebeğin sütten kesilmemesi için sağlıksız besinlerin tüketilmesi, annenin bu esnada yaşadığı sinir stres harbi, bebeğin sürekli ağlayarak anneyi uykusuz bırakması, vücutta azalan mineral ve vitaminler için gerekli takviyelerin yapılmaması… Hepsi ve daha fazlası, anne sütünün azalmasına ve bebeğin mamalarla beslenmek zorunda kalmasına yol açabilir.

Bu gibi durumlar meydana geldiğinde yapılması gereken, emzirme döneminde dahi olsa diyetisyenlere danışarak sağlıklı ve süt yapıcı beslenme tüyoları almak olmalıdır. Aklınızda oluşması muhtemel olan “Normal zamanda olsa tamam da, emzirme döneminde bile diyetisyene gidilir mi? Emzirirken kilo verilir mi?” gibi soruları dert edip endişelenmenize hiç gerek yok. Şuna emin olun, alanında uzman diyetisyenler sağlıklı bir şekilde beslenip bebeğinizin anne sütünü doya doya tüketebilmesi için elinden geleni yaparlar. Doğru beslenme programı ve yönlendirmelerle sütten kesilen annelerin diyetisyenlerin de desteğiyle bebeklerini emzirmeye devam etmeleri iten bile değildir.

Siz de emzirme döneminde beslenme  sorunlar yaşıyorsanız veya merak ettiğiniz sorulara cevap arıyorsanız, ücretsiz muayene formunu doldurabilirsiniz.

 

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor