Esentepe Diyetisyen

Esentepe diyetisyen olarak; Anne adayları açısından çok önemli olan yiyeceklerden birisi de bitkisel olarak demir içeren yiyeceklerle beraber et ürünleridir. Anne adaylarına uyarı niteliğinde sayılacak bazı önemli beslenme biçimlerine bu yazımızda değineceğiz. Yumurta ve karaciğer gibi bazı demir içerikli önemli gıdalar mutlaka bu hassas dönemde çocuğun da sağlığı için bolca ve yeterli oranda tüketilmelidir. Et ürünlerinin eksik tüketilmesi bazı problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

ANNE OLACAK KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ BAZI NOKTALAR

Esentepe diyetisyen

Çay ve kahve gibi içecekler anne adayları tarafından tüketilirken aşırıya kaçılması oldukça zararlı olmaktadır. Bunların tüketimine sınır koymak mutlaka gerekmektedir. Çayın limonlu içilmesi oldukça doğru olacaktır ve de açık bir şekilde içmek yine daha sağlıklıdır. Limonun salata tarzı ürünlerde bol olarak tüketilmesi çok mühimdir ki mümkün olduğunca yeterli limon tüketimi ile demirin vücut tarafından yeterli oranda alınması sağlanmaktadır.

Hamilelik dönemi boyunca vücuda fazla glikoz içerikli besinler almak oldukça tehlikelidir ve kaçınılması gereken bir durumdur. Bu yüzden nar ekşisi sosu veya pekmez gibi glikoz şurubu veya direk olarak glikozu çok miktarda içeren besinlerden uzak durulması doğru olacaktır. Bunlar hamilelik diyabeti denilen hastalığa yol açabilen besinler arasında yer alırlar. Esentepe diyetisyen bünyesinde yapılan araştırmalar sonucu Kuru bakliyatlar ve üzüm gibi bazı bitkiler de demir içermekte olup, bunlar bitkisel demir olarak adlandırılırlar.  Bu besinlerde bulunan demir kanın yapılması için uygun olamayan demirdir ve hemoglobin yapısında yer alamaz. Bütün bunlar düşünülünce bol limonlu ve zeytinyağlı yiyecekler ile salataların bolca tüketimi büyük önem arz etmektedir. Kahve kullanımı da yine çok önemli bir mesele olarak karşımıza çıkar. Anne adaylarının kahve kullanırken mutlaka kafeinsiz kahve tercihini yapmaları gerekir ve miktar olarak kesinlikle aşırıya kaçmamalılardır. 24 saat içinde 2 kaşık ve üstünü tüketmek sağlık açısından çok uygun değildir. Yine çayın içinde bulunan tein adlı bir madde vardır ve kahvede de buna benzer biçimde kafein olması vücuda alınan demir açısından sorun yaratabilmektedir. Demirin vücuttan atılmasına idrar aracılığı ile neden olurlar. Esentepe diyetisyen olarak uyarmalıyız ki ; Bu maddelerin fazla tüketimine sağlığımız için çok dikkat ederek önlem alınmalıdır.

Diyetisyen İletişim

İlgili Kelimeler: , , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor