Gebelik Öncesinde Beslenme

gebelik öncesi beslenmeHamile kadınların zihnini en çok kurcalayan soruların başında gelen  “Gebelik öncesinde beslenme nasıl olmalıdır?” sorusu, aslında anne adaylarının bebekleri daha doğmadan onlara nasıl şefkat ve merhametle yaklaştığının bir göstergesidir. Her şeyin en iyisine layık olan minik yavrularının sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açması, kuşkusuz gebe kadının hayallerini süsler.

Bebeğin vücudunun anne karnında yavaş yavaş oluşmasıyla birlikte “”tek vücutta iki kişi”nin yaşadığı bir durum ortaya çıkar. Beslenme alışkanlığını bu duruma göre şekillendirmek doğru bir karar olacaktır, ancak yersiz endişelere kapılıp paniklemeye hiç de gerek yok. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı ve iştah kapanıklığı, anne adaylarının kilo almasını bir süreliğine geciktirebilir. Bu esnada bebek, annenin vücudunda var olan mineralleri tüketmeye başlar. Mineral ve vitamin kaybına uğrayan anne adayları, bu açığı sağlıklı beslenerek kapatmak zorundadır.

Gebelik öncesinde sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenerek, bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğumunu gerçekleştirebilmek mümkündür. Bunun için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almakta fayda olacaktır:

  • Gebelik öncesinde vücudunuzda var olan vitamin ve minerallere takviyede bulunmanız gerekir. Bebeğin vücudu oluşmaya başladıkça bu kaynakları tüketecektir.
  • Eğer fazla kilolarınız varsa, gebelik dönemini daha rahat bir şekilde geçirebilmek için bu kilolardan kurtulmaya başlamalısınız. Özellikle obez kadınların hamilelik sürecinin çok ciddi tehlike ve riskler barındırdığını belirtmek gerekir.
  • Kemiklerin oluşumunda kullanılan kalsiyum ve demirin yanı sıra omega yağ asitlerini de tüketmekte yarar olacaktır.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek isteyen anne adayları, gebelik öncesinde mutlaka bazı önlemler almalı ve beslenme alışkanlığını tekrar gözden geçirmelidir. 9 ay süren zorlu bir hamilelik döneminin ardından fazla kilolarınızı vermek istediğinizde de yine uzman bir diyetisyen gözetiminde düzenli bir diyet programını takip etmeniz gerekir.

 

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor