Gebelikte Beslenme Önerileri

Hamilelik, anne ve bebek sağlığı açısından beslenmenin çok önemli olduğu bir süreçtir. Gebelik döneminde, anne adayı beslenme sistemini bütün ayrıntılarıyla düzenlemelidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için annenin çoğu besin grubuna ihtiyacı vardır. Gebelik döneminde anne adayının düzenli ve dengeli beslenmesi bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olduğu kadar aynı zamanda anne adayının gebelik sürecinde bazı hastalıklardan (reflü, kabızlık, hipertansiyon ve gebelik diyabeti) korunmasına yardımcı olmaktadır. Gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme çok tehlikelidir. Anne ve bebek ölümlerine yol açacak kadar ciddi birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Bu dönemdeki beslenme şekli bebeğin doğum ağırlığını, beyin gelişimi ve sağlığını yakından etkiler.

Anne adayı gün içerisinde 3 – 4 saatten fazla aç kalmaması gerekir ve buna özen gösterecek şekilde beslenmelidir. Bebeğin yeterli beslenmesi için anne adayının kan şekeri dengede olmalıdır. Ara öğünler beslenme düzeni içerisindeki en önemli konulardan birdir. Gebelik döneminde diğer önemli bir konu ise artış gösteren hormonlardan dolayı iştah düzeyinin artmasıdır. Bu nedenle anne adayı iştahını kontrol altında tutması gerekir. Diğer türlü aşırı düzeyde kilo alımı olabilir.

DİYETİSYEN‘DEN GEBELİKTE SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Gebelik döneminde fazla kilo alımı birçok hastalığa sebep olabilir. Gebeliğin bitmesine 3 ay kala anne adayında 3. Trimester adı verilen tansiyon sorunları çıkabilir. Gebelik şekeri, reflü ve eklemsi adı verilen anne adayı ve bebeğin sağlığını tehdit eden sağlık sorunlarının ortaya çıkması doğumun güçleşmesine neden olabilir. Bu nedenle anne adayları iştahı kontrol etmek için ana öğünler kadar ara öğünlere de dikkat etmelidir. Ara öğünlerin beslenme açısından kalitesi, kalori ve besin öğesi içeriği önemlidir.

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Sağlıklı Ara Öğünler;

Sütlü tatlı, meyveli yoğurtlar, pastörize dondurma: Hayvansal kaynaklı olan bu gıdalar; kalsiyum, fosfor, protein, B12 vitamini ve riboflavin açısından zengindir.

Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler: Bitkisel protein, E vitamini, magnezyum, omega-3 yağ asitleri içerirler.

Kraker, müsli ve yulaf ezmesi, tahıl barlar: Yoğun lif içerikleri daha uzun süre tokluk sağlamaları nedeniyle tüketilmeleri uygundur.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor