Gebelikte Bulantı ve Kusma

Gebelikte Mide Bulantısı ve Hamilelikte KusmaGebelik kadınlarda birçok fizyolojik ve psikolojik değişime neden olan bir dönemdir. Hem çok heyecanlı, hem de çok zor ve uzun bir süreç olan hamilelik, annenin vücut yapısında ve hormonlarında birçok değişikliğe sebep olmaktadır. Beden bu yeni duruma ve tüm fizyolojik değişiklere alışma sürecinde birçok tepki vermektedir. Bu tepkilerden bir tanesi de özellikle hamileliğin ilk 3 ayında gözlenen mide bulantısıdır. 1.trimester olarak adlandırılan gebeliğin ilk üç ayında özellikle sabah bulantılarına çokça rastlanmaktadır. Bu bulantılar kaçınılmaz olmakla beraber, tamamen ortadan kaldırmasa bile etkisinin azalmasını sağlayacak ve bireyin normal hayatına bir nebze de olsa daha rahat devam edebilmesini sağlayacak birtakım değişiklikler yapmak mümkündür.

Hafif yiyeceklerin tüketilmesi bu dönemde çok önemli rol oynamaktadır. Çok yağlı ya da baharatlı yemekler, kızartmalar, soslar mide bulantılarını daha şiddetli hale getirebilmektedir. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında bunlardan kaçınmak oldukça yararlı olacaktır. Yemek sırasında su içilmemesi de alınması gereken önlemlerdendir. Su tüketimi ile yemek arasına minimum yarım saat konacak şekilde ayarlama yapılmalıdır. Birçok gebede rastlanan ve ilerleyen aylarda bebeğin büyümesiyle daha fazla kendini gösteren reflü şikâyetini giderebilmek için de yemeklerden sonra 20 dakika kadar sırt üstü uzanma tavsiye edilmektedir. Bu da mide bulantısını engelleyici önlemlerden bir tanesidir. Öğünlerde kolay sindirilir besinlerin tercihi, az az sık sık yeme, gün boyu sık sık beslenme, yatmadan önce meyve gibi bir ara öğün tüketme de alınabilecek diğer önlemlerden birkaçıdır.

Mide bulantısını giderici doğal çaylar hazırlanarak da bu soruna kısmi çözümler üretilebilir. Ayrıca haşlanmış patates, sade makarna, kraker, pirinç, kuru ekmek gibi karbonhidrat içeren besinlerin de mide bulantısına ve özellikle hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan kusmaları önlemeye etkili olduğu bilinmektedir. Sabah bulantısına sahip bireylerin uyandıklarında yataktan kalkıp güne başlamadan önce kraker, yağsız tost, bir miktar peynir veya ekmek tüketerek güne başlaması da bu şikayeti engellemek adına atılabilecek adımlardandır. Tüm bu önlemler evde kendinize uygulayabileceğiniz küçük fakat etkili değişikliklerdir. Bunların haricinde hala şikayeti devam eden ve günde 2 defadan fazla kusan hamile kişiler doktora başvurmalı ve diyetisyen yardımı almalıdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor