Göktürk Diyetisyen

Göktürk DiyetisyenAlanında uzman olarak hizmet veren Göktürk Diyetisyen sağlıklı beslenme alanında kilo kontrolü ile ilgili bilgi vermeye devam ediyor.
Türkiye’de birçok insanda görülen demir eksikliği, bir hastalıktır. Demir, vücudumuz için çok önemli bir mineraldir ve vücutta üretilmez. Vücudun ihtiyacı olan demir, besinlerle yeterli miktarda alınmalıdır. Bazı dönemlerde demir eksikliği için riskli gruplar oluşabilir. Bu risk grubunda; aşırı adet kanaması olan genç kızlar, hamileler, bebeğini emzirenler ve çocuklar olabilir. Çocukların vücut ve beyin gelişimleri için demir minerali çok önemlidir. Demir eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar ve bunu tespit etmek için basit bir kan testi yeterlidir. Üreme dönemindeki birçok kadın, demir mineralinin eksikliğine bağlı kansızlık yaşamaktadır.

Göktürk Diyetisyen Tavsiyeleri

Demir eksikliği ya da düşük hemoglobin düzeyi anemiye yol açabilir. Aşırı kan kaybına bağlı bazı durumlar da aneminin sebebi olabilir. Uzun dönem aspirin kullanımı, mide kanaması, peptik ülser, bağırsak kanseri, rahim kanseri gibi hastalıklar anemiye neden olmaktadır. Kandaki oksijeni taşıyan hücrelere alyuvar denir. Besinlerle alınan demir, alyuvarların yapımı ve oksijen taşıması için gereklidir. Besinlerle alınan demirin fazlası vücutta depo edilir. Yeterli demir alınmazsa bu depo bittiği için alyuvar üretimi aksar. Bu yüzden demir eksikliğinde yeterli oksijen taşınamadığı için enerji üretimi de aksar. Kalp yorulur ve kişi kendini güçsüz hissedeceği için uyku hali ve yorgunluk ortaya çıkar.

Demir eksikliği belirtileri: Yorgunluk ve enerji azalması, solgun cilt, dişeti ve tırnaklarda kırılmalar, azalan iştah, hafif antrenmanlarda bile nefes darlığı, konsantrasyonda bozukluk, aşırı sinirli olma, bağışıklık sisteminin zayıflaması, çarpıntı ve nefes darlığı olarak sıralanabilir. Ayrıca yiyecekler dışındaki toprak ve buz gibi şeylere istek duyma da belirtiler arasındadır.

Demir eksikliği tedavisinde doğru besinleri yeterli miktarda seçmek önemi arz eder. Bazı besinler vücutta demir seviyesini artırdığı gibi bazıları da aksine neden olur. Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisi varsa düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Aynı zamanda bu tedaviye, demir yönünden zengin besinleri tüketerek yardımcı olunmalıdır.
Demir Deposu Diyebileceğimiz Besinler: Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, pazı, üzüm ve pekmez (özellikle keçiboynuzu pekmezi), kuru baklagiller, fındık, fıstık ve susam, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler.

Göktürk Diyetisyen Önerileri

Kırmızı et tüketmeme ve vejetaryen bir diyet uygulama gibi durumlarda kişide demir eksikliği görülebilir. Kalsiyum demir emilimini engeller bu yüzden süt ve süt ürünleri, demir takviyesi olan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir. Çay ve kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Çay ve kahve ara öğünlerde tüketilmelidir. Çayın içerdiği fitat ve tanenler demir emilimini azaltır. Demir eksikliği yaşayan hastalar çayı açık ve limonlu içmesinde yarar vardır. C vitamini ise demir emilimini artırır ve hemoglobin üretiminde de faydalıdır. Demir yönünden zengin besinlerle beraber C vitamini içeren kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata gibi besinleri de tüketmek tavsiye edilir.
https://www.isinsayin.com/gokturk-diyetisyen/

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 4,33 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor