Günlük Kaç Kalori Alınmalı?

Kalori ihtiyacını belirlerken 3 ana bileşen vardır. Bunlar bazal metabolizma, egzersizde harcanan enerji ve diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerjiden oluşmaktadır. Bazal metabolizma, hızı kalori ihtiyacının en büyük belirleyicisidir. Harcanan kalori miktarı dinlenirken veya uyurken hatta hiçbir aktivite yapılmadığında bile etki eder. Kilo vermek isteyen bir kişi bazal metabolizma hızına göre diyetle ne kadar zayıflayacağını belirler. Bazal metabolizma hızı, vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlar. Örnek verecek olursak, ağızdan alınan karbonhidrat karaciğerde yağa dönüştürüldükten sonra, cilt altı yağ dokusunda depolanmaktadır. Bazal metabolizma hızı ise, genetik yapı, yaş, vücut ağırlığı, cinsiyet, vücut ısısı ile günlük yapılan spor gibi çoğu faktörden etkilenmektedir. Fiziksel aktivitelerde de enerji tüketimi kilo ama ve verme üzerinde önemli bir faktördür. Fiziksel aktivitenizi artırdığınız zaman metabolizma hızınızı da artırmış olursunuz. Böylece günlük kalori ihtiyacınız da doğal olarak artmış olur.

Yemek yeme sıklığı, yemek yeme hızı ve yemek yeme şekli alacağınız kaloriyi etkileyebilmektedir. Alınan her lokma ne kadar uzun süre çiğnenirse, sindirim enzimlerinin salınım miktarı da artar. Günlük ortalama olarak bir erkek yaklaşık 2300 kcal, kadınlar ise 1800 kcal almalıdır. Bu kalori miktarları kişiye göre daha yüksek olabilir veya daha düşük de olabilir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve düzenli yapılmalıdır. Güçlü bir kahvaltı ile gün boyu daha enerjik olabilirsiniz, sizi tok tutar ve konsantrasyon problemlerinin önüne geçer. Düzensiz beslenme ise aşırı kilo almanıza ve ciddi sağlık sorunları yaşamanıza yol açabilir. Örneğin; sürekli akşam yemeğini geç bir saatte ve ağır yemekler ile yemeniz ilerde sağlık sorunları yaşamanıza neden olacaktır.

Diyetisyen olarak tavsiyemiz; Sağlıklı olmak ve yaşamsal fonksiyonlarımızı sürdürmek için beslenmeye yani günlük olarak belli bir ölçüde kalori almaya ihtiyacımız vardır. Günlük alınan kalori miktarının yüzde 20’ye yakını beyin metabolizması için harcanmaktadır ve geri kalan kısmı ise bazal metabolizma hızımız için harcanır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazlasını alırsak, kilo alırız. Tam tersi de daha azını alırsak kilo veririz. Çevresel faktörlerin de alınan kalori miktarına etkisi vardır. İnsan vücudu soğuk bölgelerde ya da kış mevsiminde vücut ısısını korumak için daha fazla enerji harcar. Sıcak bölgelerde ya da yaz mevsiminde ise daha az enerji harcar. Günlük alınması gereken kalori miktarını hesaplamak için vücut analiz sonuçlarının yanı sıra diğer faktörleri de dikkate almanız gerektiğidir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor