Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato Hastalığı Nedir? | TedavisiOtoimmun hastalıklar vücudun kendi doku ve hücrelerini yabancı olarak algılaması ve bu hücrelere karşı savaş açmasıyla oluşmaktadır. Bu çeşit sendromlar vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabildiği gibi tiroid bezinde de gerçekleşebilmektedir. İşte tiroid bezinde gerçekleşen otoimmun hastalığa haşimato hastalığı adı verilmektedir. Bu hastalıkta vücut tiroid bezini yabancı olarak algılamakta ve çok miktarda antikor üreterek tiroid hücrelerini yok etmeye çalışmaktadır. Bu yok etme atakları sonucunda ise, tiroid hücreleri tahrip olmakta ve tiroid bezi küçülmektedir. Hormon üretecek bezin kalmaması sonucu ise tiroid hormonları yönünden yetersizlik çekilmektedir. T3 ve T4 adı verilen hormonların seviyesi giderek düşerken TSH seviyesi yükselmeye başlamaktadır. Bunlar ise metabolizmanın yavaşlaması ile vücutta yağ depolanmasının artması, ciltte kuruluk, devamlı uyku hali ve halsizlik ile depresyon gibi durumlara sebep olmaktadır.

Haşimato hastalığı kişinin iradesinden bağımsız olarak oluşmaktadır. Fakat sonuçlarını engellemek ve normal hayata uyum sağlamak mümkün olabilmektedir. Bunun için beslenme alışkanlığında birtakım değişiklikler yapılması gerekmektedir. İlk olarak, iyotlu tuz alımında dikkatli olunması gerekmektedir. Bu da tuz içeren bütün gıdaları dikkatli tüketmekle mümkün olabilmektedir. Rafine şekerden olabildiğince uzak durulmalı bunun yerine tam buğday unu, arpa ve buğday gibi kompleks karbonhidrat içeren ürünler tercih edilmelidir. Margarin gibi doymuş yağların yemeklerde kullanımı azaltılarak, onun yerine bitkisel ve katkısız yağlar tercih edilmelidir. Bunların haricinde haftada en az 2 kere balık yenmesi yoluyla vücuda gereken miktarda omega-3 alınması da gerekmektedir. Omega-3 tiroid hormonları üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir.

B vitamini tüketimi bu hastalıkta oldukça mühimdir. Bunun sebebi ise B vitaminlerin hücresel rejenerasyon ve enerji üretiminde, tiroid hormonlarının işlevselliklerinde etkili olmasıdır. Ayrıca diş macunlarında bulunan florür ve çeşme suyunda bulunan klor, tiroid bezlerindeki iyotu tanıyan reseptör moleküllerini engellediği için hormon seviyelerini düşürür ve hastalığın şiddetini artırır. Bu nedenle bu moleküllerden sakınılması gerekmektedir. Haşimato hastalığı ile yavaşlayan metabolizmaya çözüm olarak ise, az ve sık beslenme tercih edilmelidir. 2-3 saat aralıklarla düşük enerjili hafif yiyecekler yenmesi metabolizmayı hızlandıracak ve yağ depolanmasını azaltacaktır. Metabolizmanın hızlanması için yapılabilecek bir diğer şey ise, yeşil çay içmektir. Kafeinsiz yeşil çay şekersiz tüketildiği taktirde vücudun işleyiş hızını önemli ölçüde artıracaktır. Uzmanlar günde 3 bardak yeşil çayın sağlık için çok faydalı olduğunu ifade etmektedir. Son olarak, taze meyve ve sebze tüketiminin artırılması da haşimato hastalığının etkisini azaltan faktörlerden bir tanesidir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor