Hipertansiyon ve Beslenme

hipertansiyon ve beslenmeHavaların ısınmasıyla birlikte hipertansiyon hastaları için zorlu günler başladı. Sıcak havaların kan basıncını artırması sonucu kan akışının damarlara daha fazla basınç uygulaması sonucu etkisini gösteren hipertansiyon, hastanın yaşam standartlarını olumsuz etkileyen çağımızın en büyük hastalıklarından biridir. Birçok hastalıkta olduğu gibi hipertansiyon da beslenme ile alakadardır. Doğru beslenme yöntemleriyle hipertansiyonun üstesinden gelebilmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek mümkündür.

Daha çok kilolu insanlarda görülen hipertansiyon, hasta kilo aldıkça daha fazla etkisini göstermeye başlar. Normal bir kilo değerine sahip insanlar için bile oldukça tehlikeli olan aşırı sıcakta spor yapmak, hipertansiyon hastalarında ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tansiyonun yükselmesi durumunda hastaya müdahale ederken ilk olarak ayran aranır. Ayranda var olan tuz, tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Yine aynı şekilde sarımsak kullanmak da hipertansiyona karşı etkili bir çözüm yöntemidir. Bu iki besin maddesine ulaşamadığınız durumlarda ise çok daha faydalı olan limonlu suyu tüketebilirsiniz.

hiperyansiyon (yüksek tansiyon)Yüksek tansiyon hastalığından yakınan kişilerin kilo vermesiyle birlikte tansiyonlarının düşüş gösterdiği gözlemlenmiştir. Siz de fazla kilolarınızdan kurtularak daha sağlıklı ve olması gerektiği gibi bir tansiyon değerini elde edebilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra canınızı sıkacak her türlü olumsuz durumdan uzaklaşmak, pozitif düşünmek, stres ve depresyondan kaçınmak da bu süreci hızlandıracaktır. Keza kafein içeren kahve ve çay gibi içecekleri fazlaca tüketmeye bir son vermenin de faydasını görebilirsiniz

Ülkemizde birçok insanı pençesine almış bulunan hipertansiyon hastalığını diyet programlarıyla yenmek için yapılması gereken, potasyum başta olmak üzere içerisinde bol mineral barındıran bir beslenme programını takip etmek olmalıdır. Diyetisyeninizle beraber üzerinde karar kılacağınız diyet programı, sağlıklı besinleri tüketerek hem yüksek kilolarınızdan kurtulmanıza, hem de tansiyon hastalığını yenebilmenize katkı sağlayacaktır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (4 Oy Verildi, Ortalama: 4,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor