Kağıthane Diyetisyen

Kanser, günümüzde yaygın bir şekilde karşılaşılan bir hastalıktır. Gittikçe daha da yaygınlaşan kanser hastalığının beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu bilinenler arasındadır. Öyle ki, bazı besinler kansere sebep olabiliyorken bazıları ise tam aksine kansere karşı korumaktadır. Bunun için insanların yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yazıda Kâğıthane Diyetisyen yani beslenme uzmanı tarafından verilecek önemli öğütlere dikkat eder ve uygularsanız, siz de daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Kanserden korunmak için bilinmesi gereken ilk şey et, sebze, hamur gibi besinlerin kızartılması halinde yağın yanarak kanserojen bileşikler oluşturmasıdır. Bu sebeple etlerin ve sebzelerin kızartılmadan yani yüzeyinin yakılmadan pişirilmesi gerekir. Bunun için mangalda et pişirirken dikkat edilmesi gerekir. Isı sebebi ile etin yağı erir ve ateşe düşer. Ateşte yanan et yağı, kanserojen bir hale gelir ve duman ile yükselerek et yüzeyine yapışır. Bu etler yenildiği zaman da kanserojen bileşikler tüketilmiş olur. Aynı şekilde tütsülemek ve besini isli bir şekilde tüketmek de bu riski arttırır. Mangal yaparken etin, ateşten en az 20 cm kadar yüksekte tutulması gerekir. Bunlara ek olarak kanserden koruyan pek çok besin de mevcuttur. Zeytin, zeytinyağı, badem, ceviz, fıstık, fındık ve balıktaki omega yağ asitleri, kansere karşı koruyuculukları ile bilinen besinlerdir. Zeytinyağı ve balıkta kızartma işlemi ile kanser önleyici özellik büyük ölçüde kayba uğrar. Bu sebeple mümkün olduğunca kızartmadan uzak durulması gerekir. Kızartmak yerine balığın fırınlanması ya da buharda pişirilmesi çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.  Ayrıca havuç ve turunçgiller de kansere karşı koruyucu olarak tüketilmesi gereken besinlerdir. Sarımsak ve soğan da pek çok hastalık için koruyucu olarak bilinir. Sarımsak ve soğanın mümkün olan en üst düzey korumayı sağlayabilmesi için çiğ tüketilmesi önemlidir. Kâğıthane Diyetisyen aracılığı ile sizlere sunulan bu bilgiler ışığında yeme-içme alışkanlıklarınızı tekrar düzenleyebilirsiniz.

Kanser hastalığından korunmak tedaviden çok daha önemlidir. Bu sebeple bireylerin kendilerini mümkün olan en yüksek düzeyde koruması gerekir. Kendinizi korumak için Diyetisyen tarafından verilen yeme ve içme önerilerine dikkat etmelisiniz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor