Kansızlıktan Korunmak İçin

Kansızlık HastalığıAnemi ya da kansızlık pek çok kişide görülen bir hastalık türüdür. En sık görülen türü ise demir eksikliği anemisidir. Bu hastalığın temel sebebi demir alımının ve emiliminin yetersiz miktarda olmasıdır. Kanımızda bulunan hemoglobin isimli hücreler demir minerali ile birleşir ve oksijenin taşınmasını sağlar. Ayrıca kana kırmızı rengini verir. Ancak demir emilimi yetersizse bu hücrelerin hepsi görevini yapamaz. Halsizlik, unutkanlık, saç dökülmesi, baş dönmesi gibi bazı durumlar bu hastalığın belirtisi olabilir. Kansızlıktan korunmak için yapılması gereken en temel şey demir emiliminin artırılmasıdır. Bunu yapmak için ise pek çok yol bulunuyor.

DEMİR EMİLİMİNİ ARTIRMANIN YOLLARI

Türkiye’de en çok içilen içeklerden birisi çay ve ne yazık ki çay demir emilimini azaltan bir içecektir. Kansızlıktan korunmak için çay tüketiminizi azaltabilirsiniz, daha az demli içebilirsiniz veya içine limon atabilirsiniz. Uzman diyetisyen önerisine göre limon demir emilimini artırmanın en önemli unsurlarından biridir. Sadece çay için değil, yediğiniz her yeşilliğin üzerine limon sıkarak demir emilimini artırabilirsiniz. Bunu sadece salatalarda değil, yemeklerinizde de uygulayabilirsiniz. Ispanak bilinen demir deposu sebzelerden birisidir. Ancak ıspanaktan yapılacak olan demir emilimini artırmanın da yolları var. Yumurtayla veya etle tüketirseniz ıspanaktan alacağınız demir miktarı artacaktır. Demir eksikliği çekenlere bir başka tavsiye ise, keçiboynuzu pekmezidir. Pekmezle limonu karıştırırsanız, yine daha fazla demir alabilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda dikkat etmeniz gereken bir başka şey ise yumurta ve eti birlikte tüketmek yerine ayrı ayrı tüketmektir. Örneğin kahvaltıda yumurtayı sade tüketmek ve diğer öğünlerde et tüketmek gibi. Çünkü ikisinin bir araya gelmesi yapacağınız demir emilimini düşürebilmektedir.

Gördüğünüz gibi demir emilimini artırmanın pek çok yolu var ve bu yolları uygulamak oldukça kolaydır. Çay tüketiminize dikkat edin; elinizden geldiğince açık için ve limon ile tüketin. Yeşilliklerin üzerine limon sıkarak tüketin. Keçiboynuzunu ve ıspanağı es geçmeyin. Pekmezi limon ile birlikte tüketin. Ispanağı yumurta ile veya et ile birlikte pişirin ve tüketin. Ancak ikisiyle birlikte pişirmeyin. Çünkü bu durumda demir emilimi azalacaktır. Bunları uygulayarak kansızlıktan korunabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diyetisyen hizmet bölgeleri sayfamızı inceleyiniz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor