Karaciğer Hastalıkları Beslenme

karaciğer hastalığı ve beslenmeKilo alma, şişmanlık problemi yaşayan bireylerde genel olarak karaciğer hastalıkları meydana gelmektedir. Bu durum karaciğerin yağ depolamasını arttırabilir ve kilo verme konusunda bireyi yavaşlatabilir. Teşhis konulduğunda gerekli testler yapılarak karaciğer enzimleri kontrol edilir.  Alt ve Ast değerlerinin yüksek çıkmaması beklenir.

Bireyler sağlıksız beslenerek kötü bir duruma geldiğinden o zamanın popüler diyet listeleri ile kendisini tedavi edebileceğini düşünür. Kişinin ihtiyacından fazla protein alması demek çok miktarda hayvansal yağ alımı ve tuz alımı demektir.

Karaciğer Hastalıklarında Beslenme

Karaciğer rahatsızlıklarında gut hastalığı, hipertansiyon, kabızlık, karaciğer yağlanması,  bağırsak hastalıkları, kalp ve böbrek hastalıklarına sebep olabilir.

Karaciğer Hastalıkları ve Sebepleri

Karaciğer rahatsızlıklarına en belirgin sebep gereğinden fazla protein almaktır. Çünkü vücut bunu harcayamayacak ve yağ olarak depolayacaktır. Dengesiz beslenme bu durumu tetikleyen beslenme çeşitlerindendir. Ayrıca birey sıklıkla alkol kullanıyorsa karaciğerde yağlanma meydana gelir bu durumu minimalize edebilmek için bol su ile tüketmek gerekir. (Bol su ile tüketmek çözüm değildir sadece verdiği zararı en az seviyeye indirgemektedir.)

Karaciğerin Bir Görevi de Detoks Yapmaktır

Vücudumuzda her organımızın hayati bir görevi olduğu gibi karaciğerinde görevleri arasında detoks yapmaktır. Birey günlük 2-2.5 litre su tüketirse bu sürekli detoks anlamına gelmektedir. Yeterinde su tüketilmezse özellikle fazla protein alımında böbrekler hasar alır ve işlevlerini yavaşlatır. Bu durum karaciğere yağlanma olarak geri döner ve birey kilo verme konusunda yavaşlama ve organın işlevlerinde aksama yaşayabilir.

Karaciğerinize hatta bütün iç organlarınıza iyi bakmak için öncelikle yediğiniz besinleri tanımalısınız. Sağlık durumu iyi olan bireylerde hem psikolojik hemde sağlık anlamında bir çok olumlu tepkiler görülmektedir. Sağlıklı bir birey sosyal yaşantısı ve kendine öz güveni yüksek olarak yaşamını sürdürür.

Birçok filozof ve dinlerinde belirttiği gibi sofradan tıka basa doymadan kalkmak sağlımız için önemlidir.

 

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor