Kilo Kaybı Neden Durur?

neden zayıflayamıyorum?

Fazla kilo sorunu nedeniyle zayıflama diyetine başladınız ancak ilerleyen zamanlarda kilo kaybınızda bir direnç gelişti. Diyet programınıza ne kadar sadık kalsanız da artık kilo veremeyebilirsiniz. Bu durum gayet normaldir. Fizyolojik olarak beklenen bir gelişmedir. Sadece kendi kendine diyet yapanlar için sorun teşkil eder. İnsan bedeni kilo almaya karşı koymaz ama kilo vermeye belli bir süre sonra direnç gösterir. Vücudumuzun, genlerde kodlu savunma mekanizmalarını devreye sokmasından kaynaklanır. Yani genetik veya hormonal nedenlerden dolayı vb birçok sebebi olduğu kabul edilen bir gerçektir. Fakat diyet uzmanı kontrolündekiler için kesinlikle çözümü basittir.

Zayıflamaya karar verdiğimizde, kilo kaybını önleyen veya yavaşlatan hormonal ve metabolik sistemler mevcut olabilir. Bazen ilk 1 kaç hafta diyete iyi yanıt verebilir. Bazen ilk günden itibaren şiddetli bir direnç olabilir. Kilo veremiyorum demeden ve umudunuzu yitirmeden beslenme planını uygulamaya devam edin. Bazen sorun sandığınızdan basittir. Ödem yaptığını bilmediğiniz bir ilaç, içecek, yiyecek veya hormonal dönemsel değişimler gibi… Sorunu fark ettiğiniz anda diyet uzmanınızla iletişime geçin. Olası nedenleri öncelikle tespit etmek doğru olacaktır.

Yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için belki de ev tipi egzersizler veya basit yürüyüşler eklenebilir. Beslenmeniz yeniden düzenlenir. Geçmişte koruduğunuz kilolara geldiğinizde kilo kaybında duraklamalar görülebilir. 1 hafta veya 10 gün için metabolizmanıza zarar vermeyen hatta çalıştıran %100 size özel beslenme programlarını takip ettiğinizde sorunu atlatıyorsunuz. Yani diyetisyen randevunuzu aksatmak, kişiye özel yarı esnek diyet planlarınızı uygulamayı bırakmak yerine profesyonel yardım almanız gerekir. Bunlara iletişim son derece anahtar rol oynar. Sorunun tespiti ve soruna yönelik çözüm için detaylar uzmanınızda saklı. Mutlaka telefon açın, e-posta ile bildirin veya mesaj iletin.

Diyet programına göre tüketmeniz gerekenden daha fazla et, peynir vb tüketiyorsanız, ekmek, tatlı meyve fazla kaçıyorsa kilo vermeniz yavaşlar. Gurme gezgin biriyseniz de durumunuz çözümsüz değil…

Yemekli, içecekli ortamlarda sık bulunuyorsanız seyahatler gereği sık sık farklı yöresel tatlar tatmanız icap ediyorsa; bu riskleri yönetmeyle ilgili teknik bilgileri öğrenin. Yöresel tatları, davet menülerini içeren özel beslenme programları almak üzere diyet uzmanınızdan yardım isteyin. Kalorisi hesaplanmış özel diyet planlarıyla sağlığınızı, vücut ağırlığınızı ve keyfinizi aynı anda yönetebilirsiniz. Kilo kaybınız da durmaz.

Şiddetli kas geliştirici aktivitenin her gün veya uzun saatler yapılması da; kaslarda kronik ödeme yol açabilir. Tartı üzerinde kilo kaybını durdurabilir. İlk 8 hafta kaslarda ödem gelişir. Kasların net yağsız ağırlığı ise 8-12 haftadan sonra artar. Ancak bu saatten sonra metabolizma hızınız artar. Günlük yapılan aktivite ile harcanan enerji o gün için metabolizmayı hızlandırırken, kas ağırlığı arttığında artan metabolizma hızı kalıcı olarak metabolik bir hızlanmaya artışa işaret eder. Ancak siz tartı üzerinde 8-12 hafta kilo vermeden diyet ve kas geliştirici egzersiz yapmaya devam edebilecek misiniz? Buna kadar verin. Dilerseniz öncelikle diyet ve yalnızca yağ yakıcı ılımlı egzersiz yapın. Kas geliştirici aktiviteyi ise kilo koruma dönemine aktarın. böylece zayıflamaya çalışıyorken tempolu yağ yakarsınız. Kilo korumada da metabolizmanızı daha da hızlandırabilirsiniz.

Tükettiğiniz gıdalardan fark etmediğiniz kadar çok kalori alıyor olabilirsiniz. Porsiyonlarınız büyümüş olabilir. Ödeme neden olan besinler, ilaçlar veya dönemler söz konusu olabilir.

Günlük içmeniz gereken suyu azalttıysanız kilo vermeniz de yavaşlayıp durabilir. Diyete başladığınız süreçte belki de tuz alımını biraz daha kısıtlamalısınız. Vücudunuzda fazla tuzlu gıda alımına bağlı olarak tutulmuş olan gereksiz sıvıyı; düzenli su tüketimi ile hızlı bir şekilde kaybedersiniz.

Televizyon karşısında yemek yemeye başladıysanız veya gece yarısı bir anda kendinizi buzdolabının başında bulduysanız kilo vermeniz zorlaşacaktır. Bunun nedeni kan tahlilinizde saklı olabilir. Çözümü de tahlil sonucuna göre şekillenecek olabilir veya gece ara öğünlerinizin düzenlenmesi gerekecektir.

https://www.isinsayin.com

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 4,67 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor