Kışa Hazırlık Detoksu

Kış Çayı | Detoks Çayı Tarifleri Havaların soğuması ve kış aylarının yaklaşmasıyla metabolizma hızı yavaşlarken, vücuttan terleme yoluyla sıvı atımı azalmaktadır. Bu da gün içinde su içme isteğini oldukça düşürmektedir. Fakat birçok sağlık bilimcinin ve hekimin tavsiyesine göre günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Hava sıcaklığının yükselmesiyle oluşan su içme mecburiyetinin ortadan kalkması bunu zorlaştırmaktadır. Birçok insan kış aylarında ve özellikle soğuk günlerde günü yalnızca 1-2 bardak su içerek tamamladığını hatta bazen gün boyu su içmenin aklına hiç gelmediğini ifade etmektedir. Vücuda gerekli miktarda sıvı alınmaması ise diyabetten, kalp hastalıklarına ve obeziteye kadar birçok hastalığa sebep olmaktadır. Tüm bu sorunların önüne geçebilmek ve sıvı tüketimini artırabilmek için uzmanlar su içmeyi kolaylaştırıcı çeşitli detoks çayı tarifleri vermektedir.

Bu çaylardan bir tanesi diyet listelerinde oldukça sık rastlanan yeşil elma ve kabuk tarçın içermektedir. Tarifte, 2 litre suyun içerisine 1 kabuk tarçın, 4 karanfil tanesi, 1 dilim taze zencefil, kabuklarıyla dilimlenmiş 1 yeşil elma konularak bir gün bekletilmesinin ardından tüketilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Diğer bir tarifte ise, yine 2 litre suyun içerisine 1 tane dilimlenmiş yeşil elma, 1 tane dilimlenmiş limon, birkaç tane taze nane yaprağı, ince bir dilim taze zencefil, tek dal tarçın konularak bir gece bekletilmesi ve ertesi gün tüketilmesi önerilmektedir. Aynı tarif kabuk tarçının kattığı lezzeti beğenmeyenler için tarçın katılmadan da uygulanabilir.

Tarifleri verilen tüm bu detoks çayları, güne başlarken kişi tarafından hazırlandığı ve sudan ziyade bir meşrubat olarak değerlendirildiği için psikolojik olarak su tüketmekten daha kolay ve etkili olmaktadır. Ayrıca bu çaylar aynı zamanda vücuttan zehirli toksinleri atmaya yaramakta ve kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Toksinlerin atılması cildi gençleştirmeye ve güzelleştirmeye önemli ölçüde katkıda bulunmakta, bu da detoks çaylarına olan ilgiyi günbegün artırmaktadır. Buna ek olarak, havaların soğumasıyla yaygınlaşan nezle ve grip virüslerinden korunmanın en iyi yardımcılarından bir tanesi içerisinde güçlü antibiyotik etkili bileşenler barındıran, doğal ve taze meyve ve sebzelerle hazırlanan kış çaylarıdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor