Obezitenin Önüne Geçmek

Obeziteden Korunmak Obezite günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu ve sağlığının etkilendiği bir problemdir. Vücutta olması gerekenden oldukça fazla miktarda yağ depolanması sonucu oluşan bu hastalık, birçok başka sağlık sorununa da yol açmaktadır. Vücuttaki yağ miktarının aşırı yükselmesi damar tıkanıklıkları, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, diyabet (şeker), kemik ve eklem ağrıları, kalp krizi riski gibi birçok problemi beraberinde getirmektedir. Bu da vücut ağırlığının ideal seviyede olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göz önüne sermektedir. Bu noktada yüksek yağ oranına sahip bireyler bunu azaltmak için, normal vücut yapısına sahip bireyler ise bunu korumak için birtakım yaşamsal değişiklikler yapmalıdır. Alışkanlıklarda meydana getirilen küçük değişiklikler oldukça olumlu sonuçlar oluşturabilmektedir.
Hayat boyu ideal vücut ağırlığına ve yağ oranına sahip olmak, obeziteden kaçınmak ve sağlıklı kalabilmek küçük yaşamsal değişikliklerle mümkün olmaktadır. Öğünlerin miktarını küçültme, ana öğünlerde çok fazla çeşitten kaçınma, çeşit miktarını iki ile sınırlı tutma, yemekleri yavaş yavaş çiğneyerek yeme, çatal ve kaşığı her lokmada masaya bırakıp geri alma, yemeği bitirir bitirmez sofradan kalkma gibi yemek yeme alışkanlıklarına küçük müdahalelerle tokluk hissi daha kolay kazanılmış, böylece gerekenden fazla yemekten kaçınılmış olur. Ayrıca günde en az 2 litre su içme, tüm besin türlerini (et süt ürünleri, sebze, meyve, ekmek ve tahıl ürünleri vb.) dengeli olarak tüketme, hazır gıdalardan ve yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden kaçınma, hazır meyve suları, kola ve gazoz gibi içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etme de yapılabilecek önemli ve etkili değişikliklerdendir.
Yeme alışkanlıklarının haricinde, kan değerlerinin her yıl düzenli bir şekilde kontrol ettirilmesi de gerekmektedir. Buna ek olarak, yapılan diyetlerin bir uzman yardımıyla karar verilmesi gerekmektedir. Kişinin kendi karar verdiği şekilde diyet yapması ve kilo vermek için katlanılan uzun süreli açlıklar, ani verilen kilolar çoğu zaman fayda yerine zarar getirmektedir. Diyetisyen kontrolünde başlanılan bir diyet programı ve her gün aksatmadan devam edilen fiziksel aktivite de obezite engellenebilmekte ve obezite kaynaklı birçok hastalığın da bu şekilde önüne geçilebilmektedir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor