Ofiste Çalışırken Nasıl Kilo Alınmaz?

ofiste nasıl kilo alınmaz

Ofis çalışanları, çalışma koşulları ve bulundukları düzenden dolayı birtakım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bunlar arasında obezite, insülin direnci, şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem ve kemik rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, bel fıtığı, D vitamini eksiklikleri olarak örneklendirilebilir. Bunları engellemek için birtakım önlemler almak gerekmektedir. Ofiste çalışırken nasıl kilo almayız peki. Bunun için sabah uyandığımızda sistem işlemeye başlıyor. Bu önerilerden ilki güne su içerek başlamaktır. Güne su içerek başlamak vücudun dehidrasyona uğramasını engelleyeceğinden gün içinde de devam edilen su içme eylemiyle vücuttaki halsizlik ve yoğunluk ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca güne başlarken, gerekli besinleri içeren bir kahvaltı yapmak, metabolizmayı çalışması için uyaracağından önemli bir adımdır. Kahvaltı yapmaya vakit yoksa kepekli ekmekle hazırlanan bir tost ya da evde hazırlanmış peynirli bir poğaça alternatif olarak kullanılabilir.

Ofis ortamlarında en çok tüketilen gıdalardan bazıları çay ve kahvedir. Bunların çok fazla tüketimi vücutta su tutulmasına ve ödem oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Günde 2 bardak şekersiz çay ya da şekersiz ve süt tozu içermeyen kahve içilmesi, bu sayının artırılmaması önemlidir.

Ofiste Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı?

Ayrıca gazlı içecekler de hem mideye zarar vermekte, hem de yüksek enerji alınarak vücutta yağlanmaya sebep olmaktadır. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilebilir. Özellikle yoğun çalışan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, öğün atlamamaktır. Ara öğünlerde kuruyemiş ya da meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar ya da kepekli tost veya süt gibi besinler tercih edilebilir. Ofiste gerçekleştirilen toplantı ve kutlamalarda servis edilen tatlı ve pastaların tüketim miktarı oldukça azaltılmalıdır.
Öğle ve akşam yemeklerinde tuzlu tüketim azaltılmalıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip baharatlar da yemeklerle birlikte tercih edilebilir. Ofis çalışanlarının en önemli problemlerinden biri olan hareketsizlik sorunu ise masada 2 saatten fazla oturmamak suretiyle ortadan kaldırılması ya da en azından şiddetinin azaltılması gerekmektedir. Ofis çalışanları kilo almamak için neler yapmalı? Oturdukları sandalyede gerçekleştirebilecekleri kol ve bacak hareketleri araştırılarak, hareketsizliğe bunlar çözüm getirilebilir. Ayrıca kısa süreli açlık durumlarında sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilebilir. Bu sağlıklı atıştırmalıklara; sarı ve beyaz leblebi, taze veya kuru meyveler, yoğurt, ayran, yulaf ezmesi örnek olarak verilebilir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor