Öğle Yemeği Nasıl Olmalı?

Öğle Yemeği Nasıl Olmalı? | Diyetisyen

Günümüzde birçok insan öğle öğünlerini ev dışında ya da işyerinde geçirmektedir. Bazıları çalıştığı yerde hazırlanan yemekleri tüketirken, bazıları da restoranları tercih etmektedir. Eğer bir zayıflama diyeti veya hastalıklarda diyet tedavisi alıyorsanız veya tüketmemeniz gereken besinler varsa, önemli bir sorun başlamış demektir. Dışarıda tüketilen besinlerin içeriği bilinmediği için bu yemeklere güven duyulamıyor. Yemek yenilen çoğu yerde hijyen ve sağlık ön planda olmayabiliyor. Bunların yerine yemeğin ne kadar hızlı çıktığı ve maddi değeri ön planda oluyor. Bu nedenle dışarıda çok fazla sağlıksız besin mevcut. Diğer önemli bir husus ise menüleri sınırlı yemeklerden oluştuğu için yaptığınız diyete sadık kalamayışınızdır. Diyetinizde fazla yağlı besinler olmadığı halde menülerde genelde yağlı ve bol kalorili yemekler olabiliyor. Dışarıda yemek zorundaysanız ve diyetinizin bozulmamasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç kural var:

Öğle yemeğinde ofis dışına çıkamadığınız durumlarda vereceğiniz yemek siparişlerinde yemeklerden yüksek yağ ve kalori almamak üzere püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

DIŞARIDA DA ZAYIFLAMAYA DEVAM

Restorana gidecekseniz, menü içeriği zengin olanları tercih edebilirsiniz. Sadece yağ ve enerji içeriği yüksek olan besinlerle karşı karşıya kalmazsınız.

Hızlı hazır beslenme gerektiğinde; kepekli sandviç veya kepekli tost ayran gibi menüleri tercih edin. Hamburgerin tek ekmeğini atıp ayranla tüketin ki bu haliyle köfte, ekmek ve ayrandan ibarettir. Patates kızartmaları, yağlı soslar ve şekerli meşrubatlardan kendinizi koruyun. Etli / balıklı / tavuklu / ton balıklı salata da tercih edilebilir. Hamburgeri menü olarak yemek ya da pizza yemek oldukça yüksek kalorilidir ve aynı zamanda iş veriminizi de düşürür.

Restoranlar genelde büyük servis tabakları ile sunum yaparlar ve porsiyon ölçüleri bilinen miktardan daha fazla olabilir. Etlerin iç yağları, derilerinden bıçak yardımıyla kurutulun ve zeytinyağlı yemeklerin çatalla tanelerini yiyin. İhtiyacınız kadar olanı tüketin ve geri kalanını bırakın.

Menüleri seçerken dikkatli olun. Salatalar düşük kalorili olmasına karşın mayonez ve soslar kalori miktarını baya artırır. Turşu, kapari, avokado, peynirler, kruton adlı margarinli tuzlu ekmek küpleri, nar ekşisi kilo kaybınızı durdurabilir. Hatta kilo artışına yol açabilir. Menülerde bulunan yemeklerin altında genelde kullanılan malzemeler de yazılır. Bu kısımları iyi inceleyin ve diyetinize uygun doğru seçimler yapın. İçeriğinde kalorisi yüksek olan ilaveleri yemeğinizde istemediğinizi garsona vurgulayarak belirtin. Sebze yemekleri ve bakliyatlar, zeytinyağlı piyaz, pilaki veya yoğurtlu sebzeden soğuk yiyecekler de diyetiniz için iyi birer seçim olacaktır.

Özellikle işyerinde çay ve kahve gibi içecekler sık tüketilir. Bunların yerine ise bitki çaylarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Yoğun iş temposu yüzünden su içmeyi ihmal edebilirsiniz. Masanıza koyacağınız bir su şişesi sayesinde bol bol su tüketmek mümkündür. Öğle yemekleri nasıl olmalı sorusuna kısmen de olsa yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Tamamen kişiye özel ayrıntılarla düzenlenmiş diyet planları ile 3 öğün dışarıdaysanız bile kilo veriliyor. Önemli olan kişiye özel verileri toplamamız ve sizin kararlılığınızdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor