Öğrencilik Hayatında Diyet

Öğrencilik Hayatında Diyet & Beslenme

Genç bireylerde üniversite öğrenimine başlandığında; evden ayrılmanın, yeni bir düzene geçmenin yarattığı duygusal boşluk hissi oluşabiliyor. Neredeyse 3 öğün yoğun pilav, ekmek arası besinler, patates, bisküvi, dürüm ve lavaşlar sıklaşıyor. Bunlara kahvaltıda simit, poğaça ve börekler de eklenebiliyor. Üstelik toplu yemek üreten yerlerde derin çelik tencerelerin ince tabanları yapışmaya neden olduğundan, pişirme sırasında çok fazla yağın içinde yemekler pişiriliyor. Gerek ev yemeği yapıp satan yerlerde, gerekse öğrenci yemekhanelerinde yüksek yağlı besinlerle öğrenciler karşı karşıya kalıyor. Kötü beslenen öğrenciden yüksek zihinsel performans bekleniyor.

Geceleri yemek yeme alışkanlığı artıyor. Annelerin evlerden gönderdikleri altın günü menüleri diyebileceğim kek, kurabiye, börek, poğaça vb besinler kolilerle açılıp yurt öğrencilerinde elden ele yeniliyor. Bol yağlı, yüksek karbonhidrat içeren yüksek kalorili yemekler birdenbire yaşamlarında yoğunlaşıyor. Sağlıklı ve düzenli beslenemeyen öğrenciler farkında olmadan kilo alır. Yurtta kalan ya da ailesinden uzak yaşayan birinin klasik anlamda “diyet” yapması, formunu koruması ve sağlıklı beslenmesi,  ekstra çaba gerektirir. Bu konuda disipline girmek zorlaşır.

Öğrencilik hayatında kilo vermek zor diyorsanız bu önerileri dikkate almalısınız:

Kahvaltıyı Asla Atlamayın: Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlarsanız, uzun ve yorucu ders saatlerinde hem enerjik kalırsınız, hem de zihinsel performansınız düşmeden daha uzun süre derse odaklanırsınız.

Düzenli Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Vücut suyu %55 sınırından %53’e düştüğünde konsantrasyon bozukluğu başlar. Algıyı doğrudan etkiler. Yoğun ders saatlerinden dolayı su içmeyi unutmak mümkün. Günlük 2 – 3 litre su içme konusunda disipline olmaya çalışın. Bu sizin ders başarınızdan bağımsız bir “iş” değildir.

Asla Öğün Atlamayın: Uzun süre aç kalmak, metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Açlık daha çok hissedileceği için derslerden sonra aşırı yemek yemeyi bırakamazsınız. Yağ içeriği ve kalorisi yüksek besinlere yönelirsiniz. Bu yüzden daha fazla kilo alabilirsiniz. Yoğun bir öğünü takiben çalıştıklarınızı algılama beceriniz düşer, zihinsel bulanıklık, rehavet, halsizlik ve uyku basmaları yaşanabilir. Bazı ara öğünleri cebinizde taşıma alışkanlığı edinin.

Atıştırmalıklardan Uzak Durun: Boyutu küçük görünen bu gıdalar yüksek miktarda kalori ihtiva ederler. Bunların yerine sağlıklı ve daha az kalorili olan; yoğurtlar, meyveler, müsli barlar, kuruyemişler, düşük yağlı yüksek lifli bisküviler tüketmek yararınıza olacaktır.

Ara Öğüne Dikkat: Aşırı şekilde acıkmanın önüne geçtiği için tavsiye edilir. Ders aralarında acıkırsanız; kepekli tost, yarım veya 1 tam simit, az yağlı küçük porsiyon peynir, 10-15 adet kuru meyve, 10-15 adet fındık, badem, 2-3 bütün ceviz ara öğünlerde tüketilebilir.

İşlenmiş Gıdaları Terk Edin: Bol yağlı ve yüksek kalorili olan bu gıdalar, doyumsuzluğunuzu artırır ve daha çok kilo alırsınız. İçinde MSG, glukoz, früktoz, mısır şurubu olan hazır ambalajlı gıdalar, mevcut iştahı bastırıyormuş gibi gelse de çok kısa zamanda tekrar acıktırır. Döngüye girebilir, durmadan tatlı ve unlu gıda tüketme eğilimine girebilirsiniz.

Fast Food Yemeyi Azaltın: Yemekhane yemekleri ve restoranlardaki yemekler genelde çok yağlı olurlar. Yemeklerin suyunu almak yerine sadece et sebze kısmını çatalla yiyin. Lavaş, dürüm, ekmek arası gıdaların bu hamur kısımlarını bitirmeyin. Bazen çift lavaşa bile sarılan azıcık eti tüketmenizdense, yemekhanede çatalla yemeğin tanelerini yiyip yoğurt ya da ayran ile tokluğu yakalamak daha güvenli olabilir. Ekmeğin iki tarafını da kazıyıp içini boşalttırın sonra iç malzeme yerleştirilsin.

Gece Yemek Yemeyin: Özellikle mide şikayetlerine yol açtığında (gastrit, reflü) tamamen bırakmalısınız.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin: bol bol yürüyün, asansör kullanmayın, gece atıştırmak yerine kulaklıkla müzik dinlerken merdiven inip çıkın.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor