Omega 3’ün Faydaları

Omega 3'ün FaydalarıDiyetisyen ve Doktorların sürekli önerdiği bu besin nedir? Gelin birlikte inceleyelim. Balık tüm dünyada sağlıklı olmasıyla bilinir ve uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Peki, balığın bu özelliği nereden kaynaklanmaktadır? Balığın diğer hayvanların etlerine göre ayrıcalığının olması yağından dolayıdır. Balık dışındaki hayvan etlerinin yağı, genellikle doymuş yağlardan oluşur. Balığın yağı ise farklılık gösterir ve doymamış yağlar grubundandır. Bitkisel yağlar da doymamıştır fakat balığın yağındaki doymamış yağ ise bitkilerden farklıdır. Bu farkın sebebi ise balık yağında olup, bitkilerde bulunmayan Omega-3 denilen bir yağ türü içermesidir. Yalnız Omega-3 yağ türü sadece balıklarda bulunmaz. Yeşil yapraklı bitkiler, semizotu, kolza tohumu yağı, keten tohumu yağı ve ceviz yağında da bulunur. Omega-3 vücudumuz tarafından üretilmez ve dışarıdan alınması gereken doymamış yağ asitlerindendir.
Yapılan araştırmalar, kalp hastalıklarına daha az yakalanma nedenlerinden birinin de çok balık tüketimi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum Omega-3 yağ asitlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Vücudumuzun Omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında iken başlar ve çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılıkta da ihtiyacın devam ettiği bilinir.
Vücudumuzun enerji üretimine katkıda bulunur, Omega-3’ten zengin bir beslenme programı ile yorgunluğu gidermek, kavrama gücünü ve hareket etme kabiliyetini artırmak mümkündür. Kalp, şeker, tansiyon, artrit, migren ağrıları ve cilt problemlerine karşı çok etkilidir. Anne sütü doğal bir Omega-3 kaynağıdır. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önem arz etmektedir.
Kansere karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Kötü huylu hücrelere karşı bağışıklık sistemi omega-3 yağ asidinden güç alır. Göğüs, prostat ve kolon kanseri gibi pek çok kanser türünde omega-3’ün faydalı olduğu bilinmektedir.
Omega-3 kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) artırır. Vücudumuzdaki yağın depo formu olan tri gliserit seviyesini de düşürür ve böylelikle kalp ve damar sağlığı korunmaktadır.
Diyabet için insülin, kan şekerimizin dengelenmesi için gereklidir. Omega-3, insülin salgısını artırarak diyabette çok etkilidir.
Zekâ gelişiminde balığın tüketilmesi özellikle çocuklarda çok önemlidir. Düzenli olarak balıktan alınan Omega-3, beyin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Alzheimer, depresyon ve şizofreni gibi hastalıkları da önlediği bilinmektedir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor