Peynirin Beslenmedeki Yeri

peyniri beslenmedeki yeriGünlük hayatımızın ve özellikle sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmez besin gıdalarından biri olan peynir, kararında tüketildiğinde gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Peynir bilindiği üzere süte katılan peynir mayası ve peynir kültüründen meydana getirilmektedir. Önceki çağlarda sütün tesadüf sonucu ekşimesiyle keşfedilmiş ve eski çağlardan beri önemli bir besin maddesi olarak sofralarda yer almıştır. Peynirin beslenmedeki yeri elbette çok önemlidir ancak her besin maddesi gibi peyniri de dozunda tüketmek, aşırıya kaçmamak gereklidir. Peynir, ilk üretildiği bölge olan Avrasya’dan günümüze gelene kadar, çeşitli mutfak kültürleriyle birleşmiş ve 2000’den fazla çeşide sahip olmuştur. Ülkemizde yaklaşık 150 adet peynir çeşidi üretildiği bilinmektedir.

Peynirin içerdiği kalsiyum miktarı öncelikle kemikler ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Özellikle gelişme çağında tüketilmesi oldukça yararlı bir besindir. Gün içinde çay, kahve ya da diğer sıvılar alınmadığı zaman idrar yoluyla atılan kalsiyum atılımı günlük 800 mg’dır. Kalsiyum özellikle hamileler için çok önem taşımaktadır. Çünkü hamilelik döneminde kalsiyum miktarının atılımı daha fazladır. Böylece peynirin beslenmedeki yeri bir kez daha ortaya çıkmaktadır. 1 kilo peynirin 10 litre sütten imal edildiğini düşünecek olursak, kalsiyum oranının daha da yoğunlaştığını daha iyi anlayabiliriz. 1 porsiyon peynir de 250 mg kalsiyum içermektedir ve peynir kesinlikle bir kalsiyum deposudur. Peynir, kalsiyum haricinde potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri de içermektedir. Bununla birlikte dikkate alınması gereken en önemli nokta, peynirin aynı zamanda sodyum da içermesidir. Bu da özellikle yüksek tansiyonu olanlar için risk taşımaktadır. Buna ek olarak, 100 gr peynirde 40 gr yağ bulunmaktadır. Bu yağdaki 24 gr doymuş yani hayvansal yağ içermektedir. Peynirin her 100 gramında 408 kcal bulunmaktadır ve bu da hızla kilo alımına sebebiyet vermektedir.

Görüldüğü üzere peynir bir kalsiyum deposu olmasına rağmen aynı zamanda tuz, hayvansal yağ ve kalori içermektedir. Peynirin beslenmedeki yeri önemlidir ancak yüksek tansiyon ve kilo problemi olanların peynir tüketimi yaparken, mutlaka bir diyetisyenden danışma alması gerekmektedir. Aksi takdirde hem kolestrol, hem de trigliserit miktarlarında artış meydana gelebilir. Peynire alternatif süt ve yoğurt gibi besin kaynakları daha sağlıklı oldukları için tavsiye edilmektedir. Bu besin maddeleri de kalp ve damar sağlığına, kemiklere, obezite riskine karşı son derece faydalıdırlar. Peynirden vazgeçemeyenler ise, kahvaltıda yağsız ya da yarım yağlı peynir ürünlerini tercih etmelidirler. Hafta içi yağsız ya da az yağlı peynir tüketip, hafta sonu hediyesi olarak 1 dilim yağlı peynir tüketmenizde bir sakınca yoktur. Elbette peynir tüketimi yaparken yanındaki yiyeceklerin yağsız olmasına da dikkat edilmelidir. Nasılsa yağsız peynir tüketiliyor diye kahvaltıda zeytinyağı ve tereyağı gibi ürünlerden uzak durulması kilo kontrolü açısından son derece faydalı olmaktadır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor