Pilates Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Pilates Yapanlar Nasıl Beslenmeli | Diyetisyen

Pilates, iskelet ve kas sistemi sorunlarını azaltır, tüm vücudu esnetir ve omurların arasını açan bir egzersiz sistemidir. Omurganın daha sağlıklı olmasını sağlar. Vücudun düzgün bir pozisyonda durma alışkanlığını kazandırır, bedenin ve zihnin uyumlu olmasına yardımcı olur. Bedeninizi ve gereksinimlerinizi daha iyi anlamanız için zamanla aralarında bir köprü oluşturur. Daha önce bir fizik tedavi yöntemi iken günümüzde ise çok popüler olan bir formda kalma metodudur.

Pilates yapan kişi yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile ince bir görünüm kazanabilir. Aynı zamanda bir zayıflama diyeti de uygularsa, zayıflayabilir. Kas güçlendirici etkisi olan pilates ile metabolizma hızı bir miktar artar. Fakat kas dokusu kaybı az olur, zayıflamanın çoğu yağ dokusundan gerçekleşir. Yaptığınız egzersizi doğru beslenmeyle desteklemelisiniz. Pilates yaparken ne yiyeceğinizi bilmiyorsanız veya pilatesten maksimum şekilde faydalanmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini inceleyelim;

Dengeli bir pilates diyeti bütün besin gruplarını içermeli, dengeli ve yeterli beslenmelisiniz. Her öğünde et, tahıl, meyve, sebze ve süt ürünleri bulunmalıdır.

 

Pilates Yapmadan Önce Ne yapılmamalı?

Pilates veya herhangi bir egzersiz, dolu mide ile yapılmamalıdır. Uzun zaman aç kalmışken de başlamak sakıncalıdır. Hareketleri daha rahat yapabilmek için 1 – 1,5 saat öncesinden bir öğün tüketmiş olmak gerekir.

Pilates yapılırken, aşırı miktarlarda su içmeyin ve susadıkça azar azar su tüketin. Ter ile oluşan sıvı kaybını pilates yaparken ve sonrasında karşılamanız gerekir. Sıvı kaybına neden olan alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.

Yeterli miktarlarda karbonhidrat ve protein almalısınız. Yetepilates beslenmersiz beslenmek kas kitlenizden kayıplara neden olabilir. Beyaz un, şeker, pirinç gibi karbonhidratlar, kan şekerini hızlı yükseltir. Bunların yerine ise tam buğday, çavdar veya yulaf ekmekleri ya da bulgur pilavı iyi bir tercihtir. Protein yönünden zengin olan et, tavuk veya balık tüketirken ise az yağlı olanlarını ızgarada pişirilmiş şekilde tercih etmelisiniz. Et, tavuk ve balık sevmeyenler bunların yerine peynir ve yumurta tüketebilir.

Düzenli kalsiyum minerali almak çok önemlidir. Kalsiyum minerali yeterli alınmazsa, kilo vermeniz yavaşlar. Günlük 2 su bardağı az yağlı – yağsız süt veya yoğurt tüketilmesi önerilmektedir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor