Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Prostat ve BeslenmeErkek üreme sisteminde prostat bezi çok önemlidir. Prostat büyümesi, erkeklerde bulunan prostat bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Büyümenin sebebi, kötü huylu tümörler değildir. İdrara çıkma zorluğu, gece idrar sebebiyle sık sık uyanma gibi sorunlar nedeniyle yaşam kalitesini düşürür. Prostat kanseri ve prostat iltihaplanması sık görülen hastalıklardır. Erken teşhis ile hastalığın tedavisinde önemli yol alınmaktadır. Erken teşhis kadar önemli olan ise prostat hastalıklarından korunmak için hastalıkların tedavisi devam ederken tüketilen yiyeceklerdir. Prostata iyi gelen yiyeceklerden E vitamini ile selenyum, çinko mineralleri içeren ve antioksidan etkisi bulunan meyve ve sebzeler başta olmak üzere birçok besinin faydalı olduğu bilinmektedir.

Su tüketimine dikkat edilmelidir. Sıvı tüketimi uyumaya 2 saat kala bırakılmalıdır. Günlük 1,5 – 2 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Prostat büyümesinde, idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski yükseldiğinden dolayı bağışıklık sistemlerini desteklemek gerekir.

Aşırı süt tüketilmesi prostat kanseri riskini artırabilir. Süt ürünlerinin ise yoğurt, peynir ve dondurmanın ise riski artırmadığı bilinmektedir.

Yeşil sebzelerden; brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, meyvelerden ise, kırmızı greyfurt, karpuz gibi bunların yanı sıra C vitamini içeren iyi kanser savaşçısı olan bileşimi içeren domates, soya fasulyesi ve sarımsak prostattan korunmak için çok etkili besinlerdir.

Bitki çayları olarak yeşil çay, beyaz çay çok faydalıdır.

Yağ ve proteinden düşük bir beslenme programı uygulanmalıdır. Lif ve kompleks karbonhidratlar prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Basit karbonhidratların tüketimi kanser riskini artırırken, kompleks karbonhidratların ise riski düşürdüğü bilinmektedir.

Kan bulgularında düşük kalsiyum olan kişilerde normal seviyede olan kişilere göre prostat kanseri riski daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Alkollü, gazlı ve kafeinli içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Bitkisel yağların tüketimi çok önemlidir. Doymuş yağların prostat kanserine etkisinin olduğu bilinmekle beraber keten tohumu, ceviz yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar prostat bezini korur ve aynı zamanda E, D ve K vitaminlerinin işlenmesine yardımcı olmasından dolayı genel sağlığa olumlu etkisi vardır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor