Reflü ve Beslenme

reflü ve beslenmeYemek yemek keyifli bir olgu ve ihtiyaç olması haricinde ne yazık ki reflü gibi bir rahatsızlık keyifleri kaçırmaktadır. Reflü bir anlamda çağın hastalıklarından biridir. Doktora gidenlerin %70 reflü şikâyeti üzerine başvurmaktadırlar. Başvuranların birçoğu rahatsızlığın reflü olduğunun farkında değildir. Göğüs ağrısı, geğirme, ağız kokusu, şişkinlik, ekşi acı bir tadın ağza kadar gelerek geri kaçması ve yemek borusundaki yanma hissi nedeniyle doktora gidenlerin çoğunda reflü hastalığı bulunmaktadır. Reflü ve beslenme bir anlamda birbirleriyle bağlantılı iki noktadır. Bu belirtilerin reflü olduğunu bilenlerden sadece %24’ü doktora görünmektedirler. Çok fazla rastlanılan bir sağlık sorunu olan reflüde, yemek borusunda mideye bağlanan bölgede bulunan kapakçık kapalıdır ve yiyecekler yemek borusuna geri dönememektedir. Bunun sonucunda yemek karışımı mide asitli halde yemek borusuna geri döndüğü için yemek borusu tahriş olmaktadır. Reflü, karaciğer yağlanması kadar sık görülen bir rahatsızlıktır ve ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Reflü tedavisinde zayıflamak önemli bir rol oynamaktadır.

Reflünün tedavisi de karaciğer yağlanması, obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi ömür boyu sürmektedir. Reflünün tedavisinde zayıflamak ve ilaçlar yer aldığı gibi hayat tarzının da belli bir kaliteye yükseltilmesi önerilmektedir. Bilindiği üzere stres ve sigara kullanımı her hastalığın tetikleyici iki unsurudur. Reflü ve beslenme birbirleriyle ilişkili olduğu kadar sigara kullanımı ve stres de aynı oranda tetikleyicidir. Reflüde, tükürük salgısı oldukça kıymetlidir. Öncelikle alınan besinler az miktarda olmalı ve sık beslenilmelidir. Masadan çok doymadan kalkmakta her zaman fayda vardır. Gaz şikâyetlerini arttıran kuru baklagillerden uzak durulmalıdır. Acı ve ekşi tatlar uyarıcı bir etkiye sahiptirler. Bununla birlikte çok dar ve yüksek kesim kıyafetler de tercih edilmemelidir. Turşu ve sirke tarzı asit içeren yiyeceklerden ve kola, soda gibi gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

 reflü hastalığıReflü tedavisi ömür boyu devam eden bir süreç olduğu için bir beslenme uzmanı ile görüşmek son derece faydalıdır. Reflü ve beslenme birbirlerinden ayrılamayan iki noktadır ve bunu kontrol etmeyi öğrendikten sonra çok daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. Asitli içecekler yerine daha yumuşak olan ıhlamur, adaçayı, mayhoş olmayan diğer bitki çayları ve elbette içme suyu tavsiye edilmektedir. Her türlü tatlı ve tuzlu kızartma yiyecekler, margarin kullanımı, fast food tarzı yiyecekler hayatınızdan çıkarılmalıdır. Demli çay ve kahve de ne yazık ki reflüyü tetikleyen besinlerdendir. Yiyecekleri her zaman küçük lokmalar halinde almalı ve ağza hava girecek şekilde çiğnememelisiniz. Unutmayın ki reflü tedavisinin en sağlıklı yöntemlerinden biri çok çiğnemektir. Alkol kullanımı durmalı, çiğ salata ve sebze de yine reflü tedavisi boyunca tüketilmemelidir. Kuruyemiş, kakao ürünleri ve çikolatadan da uzak durulmalıdır. Salam, sucuk, sosis tarzı her türlü işlenmiş gıda tüketimine son verilmeli, yatmadan 2 ya da 3 saat öncesinde yemek bırakılmalıdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor