Reflünün Etkisi Nasıl Azaltılır ?

Reflü Hastalığı Sebepleri | Tedavisi
Reflü son dönemlerde birçok kişide görülmeye başlanan, görülme yaşı gittikçe düşen hatta bebeklerde bile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalıkta mideye giden besinler, mide kapakçığının ters yönde açılmasıyla yemek borusuna çıkmaktadır. Midedeki asitli ortamdan çıkan besinler yemek borusunda yanma ve acılık hissi oluşturmakta bu da reflü hastası bireyleri oldukça rahatsız hissettirmektedir. Vücudun yemek borusu ve ağız içi bölgeleri asidik ortama alışık olmadığından midenin yüksek asitli sıvısı bu bölgelere ulaştığında acı hissinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. İleri dereceye ulaşmış reflü şikâyetlerinde, ses kısıklığı ve demir eksikliği anemisi dahi gözlemlenebilmektedir. Acı tat ve boğaz yanmasının haricinde, vücutta şişkinlik oluşumu ve tükürük salgısının artması da bu hastalığın belirtilerindendir.

Reflü rahatsızlığının oluşmasında değişik faktörler etkili olabilmektedir. Bunlar doğuştan gelen yapısal bozukluklar olabilirken, sonradan ortaya çıkan mide rahatsızlıklarıyla ya da mide asidinin artmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Yemek borusuyla mide arasında bariyer görevi gören kapakçıklarda oluşan sorunlar ve bozukluklar, mide florasını değiştiren çeşitli ilaçlar, mide asidinin değerinin yükselmesi gibi nedenlerle bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda özellikle gebelik döneminde sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan reflü şikâyeti, bebeğin büyümesi ile birlikte gittikçe daralan ve daha az bir yere sıkışmak zorunda kalan midenin asidinin yemek borusuna doğru yükselmesi sonucu baş göstermektedir. Gebelikte görülen reflü genellikle hamileliğin sonuçlanmasıyla ortadan kalkmaktadır.

Reflüsü olan bireylerin dikkat etmesi gereken çeşitli hususlar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi sağlıklı kiloya sahip olmaktır. Uzun süreli açlığa sebep olan şok diyetlerden kaçınarak vücut ağırlığının yaş, boy ve metabolizma hızı gibi değişkenlerle belirlenmiş olması gereken aralıkta tutulması reflüyü önlemede etkilidir. Sigara ve alkolden uzak durulması, öğün atlanmaması, aşırı yemek yenmemesi, kızartmalardan ve ağır gıdalardan uzak durulması, kavurma tarzında pişirilen yiyeceklerden ve sindirimi uzun süren besinlerden kaçınılması da bunun engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Besinlerin sıcaklığının normal aralıkta olması, çok sıcak ve çok soğuk tüketimden uzak durulması da önemlidir. Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarı da kararında tutulmalı, fazlasının reflüyü tetiklediği unutulmamalıdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor