Samsun Diyetisyen

samsun diyetisyenSamsun ağırlıkla bir tarım şehri olduğu için mutfak kültüründe tahıllı ve hamurlu yiyecekler ağırlık taşır. Bölgede fasulye, mısır, buğday ve pirinç yetiştirilir. Ayrıca tütün, şekerpancarı, ayçiçeği, fındık şehrin tarımında önemli yer tutar.

Deniz ürünlerinden barbunya, hamsi, istavrit, mezgit, kefal, çinekop, kalkan ve palamut gibi tuzlu su balıkları ve ayrıca yayın, sazan, levrek, turna ve alabalık gibi tatlı su balıkları Samsun lokantalarında ve evlerinde bol bol yenilmektedir.

Samsun Diyetisyen Gözüyle Yöremizin Yemekleri

Yazı Pancarı Yemeği (Yer Pancarı olarak da bilinir), Oymaağaç kebabı, Haluçka, Kaz Asması (Kaz Yufkası ve Tirit adlarıyla da bilinir), Böbrek kavurma, Ispanak çorbası, Kıvratma (Samsun kıvratması) , Lokul (haşhaşlı tahinli çörek), Çarşamba pidesi, Keşkek, Kocakarı Gerdanı (Burma), Hamsili Pilav (İli Pilav)

Samsun Diyetisyenden Öneriler

Samsun mutfağından önemli yer tutan tahıllar, hamurişleri, deniz ürünleri, kırmızı et ve kümes hayvanlarından yapılan yöresel yemekler Samsun Diyetisyen’in danışanlarına özel olarak düzenlediği listesinde değişik ölçülerde yer almaktadır. Yöresel tadlardan mahrum kalmadan sağlıklı beslenme ve zinde kalmanın çaresi, Samsun Diyetisyen’den bir telefon tıklamasıyla öğrenilebilir. Uzman Diyetisyen Işın Sayın’ın rehberliğinde hem Samsun’un lezzetli mutfağının tadları, hem de zayıflama birarada mümkün!

Samsun yemeklerinin besin ağırlığı Samsun Diyetisyen’in listesinde

Deniz ürünlerinden uygun miktarda alınan omega yağ asitleri, doymuş yağ olmak şartıyla beyin hücreleri için faydalıdır. Omega yağ asitlerini içeren besinler beyin hücrelerinin oksitlenmesini önler ve beynin hafıza ve bilişsel işlevlerini korur.

Tahıl ürünlerinde bulunan E, C, B6, B12 vitaminleri ve folik asit, kalp ve damar hastalıklarının ve gut hastalığının önlenmesinde çok yararlıdır.diyetisyen samsun

Hayvansal ürünler ve tahılların riskleri

Samsun mutfağında ağırlığı oluşturan hamurişleri, tahıllar ve hayvansal yiyecekler, yararı kadar riskleri de içinde barındırmaktadır. Ölçüsüzce tüketilmesi halinde zarara dönüşebilecek riskler arasında erkek sağlığı açısından oluşturduğu zararlar en büyük risk grubunu oluşturmlaktadır. Ülkemizde erkeklerin karşılaştığı en büyük sağlık risklerinden biri kalp hastalıklarıdır. Erkeklerde kadınlardan yaklaşık 10 yaş erken başlar ve oran daha yüksektir.

Ayrıca gut hastalığı da aşırı et tüketiminin oluşturduğu hastalıklar arasındadır.

Samsun diyetisyen, her danışanın fiziki ve biyolojik durumuna zayıflama ve beslenme ihtiyacına göre hazırladığı diyet listesinde Samsun mutfağının lezzetli yemeklerine gerekli ölçülerde yer vermektedir.

İlgili Kelimeler: , ,
1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor