Sevilen Kış Lezzetleri

sevilen kış lezzetleriMevsimlerin kışa dönmesiyle ve havaların soğumasıyla beslenme alışkanlıklarında da birçok değişiklikler olmaktadır. Soğuk havada daha çok ihtiyaç duyulan sıcak içecekler, çeşit çeşit çorbalar, mevsim meyveleri daha çok rağbet görmektedir. Özellikle sıcak çikolata, salep, boza gibi bol kalorili içecekler, kestane gibi atıştırmalıklar oldukça fazla tüketilmektedir. Fakat cezbedici tatlarının ötesinde bu gıdalar ve içecekler yüksek enerji değeri taşıdıklarından, kış aylarında yavaşlayan metabolizmanın da katkısıyla vücutta yağ birikmesinin ve vücut ağırlığının artmasının en önemli nedenlerinden biri olmaktadır. Azı karar çoğu zarar felsefesinden hareketle tüketimini tamamen kesmek yerine yeterli miktarda, çok abartmadan yenilip içilmesi gerekmektedir.

Özellikle havalar soğudukça çeşitli sebzelerle hazırlanan sıcak çorbalar sofraların vazgeçilmezlerinden olmaya başlamaktadır. Geleneksel çorba tariflerinin büyük bir çoğunluğu yüksek kalori barındırmaktadır. Eklenen fazla miktarda yağ, tuz, pirinç, bulgur, mercimek gibi yüksek kalori kazandıran malzemeler vücuda giren enerji miktarını bir hayli yükseltmektedir. Genellikle karbonhidrat içeren malzemelerle hazırlanan çorbalar, doyurucu olmasının yanı sıra yüksek kalorili bir hale gelmektedir. Yine benzer şekilde çorbalara katılan kremalar ve hazırlanan terbiyeler de alınması gereken kalori miktarının çok daha yüksek seviyeye gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kış sofralarının vazgeçilmezi olan çorbalar hazırlanırken, malzemelerin enerji düzeyleri kararında tüketilmeli ve porsiyon boyutları aşırıya kaçmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Kestane ise, adeta kışın habercisi olarak görülen bir meyvedir. Havaların soğumasıyla sıcak kestane çok fazla miktarda tüketilebilmektedir. Fakat içeriğinde yüksek karbonhidrat barındıran ve oldukça fazla miktarda enerji veren bu atıştırmalık da aşırıya kaçınılması durumunda vücuda gereğinden fazla kalori alınımına ve dolayısıyla yağ birikimine sebep olmaktadır. Soğuk mevsimlerin baş aktörlerinden birisi de sıcak içeceklerdir. Bol tarçınlı salep, sıcak çikolata ve boza gibi kış mevsiminde daha çok göz önüne çıkan içecekler de yüksek miktarda kalori içermektedir. Bu içecekler 100 ml’sinde 250 ile 300kcal civarında enerji barındırmaktadır ki yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacı olan kalori miktarının yaklaşık 2000kcal olduğu düşünüldüğünde bu oldukça yüksek bir miktardır. Bu konuda yapılması gereken ise, tabi ki tüm bu yiyecek ve içeceklerden vazgeçmek değil, hepsini kararında tüketmektir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor