Şiddetli Baş Ağrısı (Migren)

Migren Ağrısı

Migren, yoğun baş ağrısı ve uzun süreli ataklarla varlığını gösteren bir çeşit nöroloji hastalığıdır. Atakların uzunluğu 4 saat ile 72 saat arasında olabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre hastalıklar arasında iş kaybına en fazla sebep olan migrendir. Bunun sebebi de migrenin ani gelişen ve çok şiddetli baş ağrısı ataklarına, uyuşukluğa, gözlerin kararmasına, huzursuzluğa ve keyifsizliğe neden olmasıdır. İş yaşamına ve çalışma hayatına ek olarak, kişilerin hayat kalitesi ve sosyal yaşamı üzerinde de oldukça etkilidir. Migrenin oluşmasında birçok faktör rol oynayabilmektedir. Bu faktörler, beslenme şekli, fazla strese maruz kalma, hava sıcaklığı ve ani iklim değişiklikleri, hormonal değişimler, uyku düzeninin düzensiz olması ve şahsi yaşamsal alışkanlıklar olarak sıralanabilir.

Migren ataklarıyla baş edebilmek ve günlük yaşamdaki etkilerini azaltabilmek, günlük ritüellerde yapılacak birtakım değişikliklerle mümkün olabilmektedir. Öncelikle kişinin kendisini tanıması ve en çok hangi sebebin migren ataklarını tetiklediğini tespit ederek, bundan kaçınması gerekmektedir. Bunun haricinde ise ilk öncelikle değiştirilmesi gereken alışkanlıklardan biri beslenme alışkanlığıdır. Migren ataklarını tetikleyen süt ürünleri, şarap, bira gibi mayalanmış gıdalar, tirozin kaynağı olan peynir ve çikolata, feniletamin barındıran turunçgiller, kakao, kalamar, midye gibi deniz ürünleri, aspartam içeren tatlandırıcılar, konserveler, işlenmiş gıdalar özellikle et ürünleri, kafeinli içecekler gibi besinlerin tüketim miktarı oldukça azaltılmalı, bunların yerine doğal yeşil sebzeler ve bitki çayları tercih edilmelidir.

Yapılan birçok bilimsel çalışmada migrenin bağışıklık sistemiyle de oldukça ilintili olduğu ifade edilmektedir. Özellikle gıda intoleransına sahip bireylerde migrenin daha çok görüldüğü belirtilmektedir. Daha çok yoğurt, süt gibi laktoz içeren ürünlere karşı görülen intolerans (sindirememe sorunu) migren oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bunların haricinde de farklı çeşitteki besinlere karşı da intolerans oluşabilmekte bu da doktor kontrolünde yapılan testlerle anlaşılabilmektedir. Gıda intoleransının haricinde, düzensiz uyku, uzun süreli açlıklar, öğün atlamak gibi etkenler de migren ataklarına sebep olabilmektedir. Migrenden şikayeti olan kişiler öncelikle bir uzmana danışarak uygun bir diyet listesi edinmeli, daha sonra da düzenli uyku saatleri ve düzenli fiziksel aktivite ile yaşam standardı oluşturmalıdır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor