Sigarayı Bırakınca Kilo Almak

Sigarayı Bırakınca Kilo Almak

Sigara kanserden astıma, bağışıklığın çökmesinden, organların bir bir iflasına kadar birçok zarara sebep olmaktadır. Sigaraya bir şekilde alışmış fakat bunun hem kendisi, hem de çevresindekiler için ne kadar zararlı olduğunun farkına vararak bırakmaya karar vermiş bireyler sonrasında birtakım zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bağımlılık yaratan tütün maddelerinin terk edilmesi, onun yerine geçecek ve boşluğunu dolduracak birtakım yeme içme ritüellerine başlamayla son bulabilmektedir. Bu da hali hazırda yavaşlayan metabolizma ve stresle karşılaşan vücut için ani kilo artışına ve vücutta yağlanmalara sebep olmaktadır. Tabi ki kilo almak kaçınılmaz son değildir. Sigarayı bırakmanın ardından kontrollü bir şekilde hayat düzeni oluşturulabilir ve böylece ani kilo alımından kurtulabilirsiniz.

Sigara içen bireylerde metabolizma hızına ilave enerji bir harcaması ortaya çıkar. Sigara bırakıldığında ise, bu enerjinin harcanmaması metabolizmayı yavaşlatır. Besinlerle aldığınız enerji düşürüldüğünde kilonuzu koruyabilir, hatta kilo verebilirsiniz. Konu dudak tiryakiliğine geldiğinde ise; sigaranın boşluğunu doldurması için tüketilen avuç avuç çerezler, tabaklar dolusu meyveler ve abur cubur atıştırmalıklar da yavaşlayan metabolizma ile birleşerek; yağ depolanmasında önemli rol oynamaktadır.

Oysa bu besinler; çok daha düşük kalorili yiyecek ve içeceklerle yer değiştirildiğinde, kilo veriyorsunuz. Bu aşamada diyet uzmanından profesyonel yardım almayan çok birey mevcut. Kilo alma korkusuyla sigara devam eden veya yeniden başlayan çok kişi olduğunu görüyoruz.

Edinilen bilgilere göre sigarayı bırakan her 5 kişiden 4’ü bu süreçte kilo almaktadır. Alınan kilo miktarı ortalama 5 kg olmakla birlikte bazı kişilerde bu 10 kg hatta 15 kg’a kadar yükselebilmektedir. Sigarayı bırakma sürecinde alınabilecek birtakım önlemlerle kilo alma ihtimali de ortadan kaldırılabilmektedir. Yani tabi ki kilo almaya müdahale edilebilir ve eski formunuza kavuşursunuz.

Bu aşamada kilo almayı engelleyen ya da en azından azaltan öneriler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi içilen su miktarını artırmaktır. Kışın birkaç çiğ havuç, yaz aylarında da bol bol salatalık yiyebilirsiniz. Sigaranın boşluğunu atıştırmalıklar yerine su ve bitki çayları içerek doldurmak oldukça yararlı bir çözüm olacaktır. Yeni bir yaşam tarzı benimsemek, fiziksel aktiviteyi artırmak, eğer mevcut durumda yapılamıyorsa, bir an evvel spora başlamak, çevrenin de desteğiyle motivasyonu ve morali asla kaybetmemek, şeker ve şekerli gıdalardan, işlenmiş ürünlerden, yapay tatlandırıcılardan uzak durmak da yapılabilecek küçük, fakat etkili değişikliklerdir. Gerekirse bu süreçte psikolojik destek almak da önemli bir adım olabilmektedir. Yapılmaması gereken en önemli şey ise kilo almamak adına sigaraya geri dönmek olacaktır. Kendinize yeni bir hayat armağan edin ve asla sigaraya dönmeyin. Bedeninizi sevin, iç organlarınıza saygı duyun ve bedeninizi gerektiği gibi besleyin, arındırın.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor