Sık Acıkma Nedenleri

Sık Acıkma NedenleriBazıları stresten yiyor bazıları da can sıkıntısından. Peki, kendini sürekli aç hissetmek normal bir durum mu? Yemek yedikten sonra bile kendini aç hissetmek ya da sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacı duymak normal değildir. Doymama hissini çok sık yaşıyorsanız, sürekli acıkmanızın farklı sebepleri vardır. Bu durumun sebepleri fiziksel veya ruhsal rahatsızlıklar olabilir. Bu durum gözardı edilebilecek basit bir sorun değildir. Aşırı yemek ve aşırı kilo almak obeziteye ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu hastalıkların tedavisi için belirtilerini tespit edip, erken dönemde önlemek çok önemlidir. Günümüzde aşırı stres ve depresyon kişileri sık sık bir şeyler yemeye yöneltmektedir. Diğer bir sebep ise düzenli kullanılan bazı ilaçların iştah açması olabilir.

Reaktif hipoglisemi şikâyetiniz olabilir. Akşam yemeğinden sonra sanki hiç yemek yememiş gibi yeniden acıkıyorsanız ve tatlı yemeden duramıyorsanız, mutlaka endokrinoloji ve metabolizma uzmanından yardım almalısınız. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı ve kilo verememe şikâyetleri bu duruma işaret ediyor ayrıca düzensiz ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme, stres ve aşırı kafein alma reaktif hipoglisemiye neden olur.

Vücudunuz insülin direnci gösteriyor olabilir. İnsülin hormonu, glikozu hücre içine sokamaz ve kan şekeri yükselmeye başlarsa, doymama hissi, sürekli tatlı yeme ihtiyacı, halsizlik ve yorgunluğa sebep olur.

Hipotiroidi rahatsızlığınız olabilir. Tiroit bezinin az çalışmasıyla tiroit hormonları az üretilmeye başlanırsa, hipotirodi rahatsızlığı ortaya çıkar. Metabolizmanın yavaşlaması da kilo alımına neden olur. Vücutta yağlanma ve düzensiz beslenme ile beraber insülin direnci ve hipoglisemi oluşur. Bu durum da yine sık acıkmaya sebep olur.

Bu tarz acıkma nedenlerini engellemenin yolu doğru beslenmeden geçer. Günlük 3 ana, 2 ara öğün yapılmalıdır. Düzensiz beslenmek, hareketsizlik ve stres; hipogilsemi ve insülin direncini tetikler. Ayrıca glisemik indeksi yüksek olan besinlerden pirinç, patates, bezelye, muz, incir, mısır, havuç, beyaz ekmek vb. kan şekerini aniden yükselten ve aniden düşüren besinler olduğundan, bunları tüketmek çabuk acıkmaya neden olur.

Günlük 2 – 2.5 litre su tüketilmelidir.

Düzenli spor yapılmalıdır. İnsülin direncinin düşmesi ve metabolizmanın hızlanması için spor yapmak en önemli etkenlerden biridir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor