Spor Yaparken Bu Yanlışlara Düşmeyin

spor yapılırken bu yanlışlara düşmeyin

Spor herkesin hayatında yer açması gereken beslenme, uyku, nefes alma gibi bedenin temel bir gereksinimidir. Beden hareket etmek üzere kusursuz bir tasarıma sahiptir. Eklemler, kaslar, tendonlar… Bunca doku, oturarak yaşamamız için çok fazla kusursuz ve kompleks bir yapıya sahip… Oysa büyük şehirlerde karşılaşılan hareketsizlik, ofis ve plaza ortamında çalışma zorunlulukları çalışma saatlerinin haricinde spor yapmayı mecburi hale getirmektedir. Bu noktada bireylerin spor ve spor yapmakla ilgili doğru bildiği birçok yanlış bulunmaktadır. Bunların bir kısmı beslenmeyle ilgili diğer bir kısmı ise vücut fonksiyonları ve yapılması gerekenlerle ilgilidir. Herhangi bir kas, kemik, eklem sorununuz varsa önce fizyoterapistler, ilgili uzman hekimlere danışın.

İlk yapılan yanlışlardan biri ekmek tüketimini ya da genel olarak karbonhidrat tüketimini tamamen kesmektir. Bu yapılan en yaygın hatalardan biridir. Yetişkin bireylerin vücudunda enerjinin yarısından daha çoğunu sağlayan karbonhidrattır. Buna ek olarak, beyin hücreleri glukoz adı verilen karbonhidratların yapı taşı olan bileşenlerle enerjisini sağlamaktadır. Sağlıklı bir beden için özellikle beynin fonksiyonunu yerine getirebilmesi adına ‘kaliteli karbonhidrat’ tüketimi elzemdir. Ayrıca, beyin hücreleri glukoz adı verilen; karbonhidratların yapı taşı olan bileşenlerle enerjisini sağlamaktadır. Yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında kaslarda glukojen depoları boşalabilir. Vücut, depo yağ yerine kasları yakıt olarak kullanmaya başlar. Spor yaparken kas geliştireceğinizi sanırken, kas kaybedersiniz.

Yeme konusunda doğru bilinen yanlışlardan biri de aşırı miktarda protein almanın yararlı olacağı görüşüdür. Oysa proteinin de fazlasını vücut karbonhidrata dönüştürür. Buna ‘glukoneogenez’ adı verilir. Yani beden ekmeğini taştan çıkarır. Eğer karbonhidrat olarak kullanmak için bile fazla protein aldıysanız, bu kez yağa dönüşür ve depoya yerleşir. Yani protein diyeti yaparken de yağlanmak mümkündür. Hatta spor yapıyorsanız bile bel çevresindeki yağlardan şikayet eden bireylerle tanışmış olabilirsiniz. Protein, günlük alınması gereken kalori miktarının %25’ini oluşturacak şekilde alınmalıdır. Daha çok alınması daha çok zayıflamaya ya da kas gelişimine sebep olmayacağı gibi yağa çevrilerek vücutta özellikle bel çevresinde depolanmaya başlamaktadır. Yani bölgesel yağlanma sorunu olanların belirgin bir kısmı da protein tozu alıp spor yapanlardır.

Doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri ise, bol bol terlemenin veya sık idrara çıkmanın her zaman çok kilo verdirdiği düşüncesidir. Terlemek ve sık idrara çıkmak; vücudun su kaybettiğine işarettir.  Terleme; kimi zaman yağ yakıcı spor ile eş zamanlı gelişebildiği gibi, basitçe iç ve dış sıcaklığı dengelemeye çalışırken de olabilmektedir. Bu nedenle çok terlemek çok kilo verildiği anlamına gelmez.

Sık idrara çıkmak için de benzer şeyler geçerlidir. Maydanoz, mate çayı, mısır püskülü, kiraz sapı, lahana çorbası gibi genel geçer idrar sökücüler, depo edilmiş yağı yerinden söküp idrara karıştırmazlar. Depo yağ deri altındadır, bu idrar sökücü bitkilerin etken maddeleri ise, böbrekten geçer, deri altı yağ ile teması söz konusu bile değildir.

Sporu bırakmanın kilo almaya sebep olduğu fikri ise toplum arasında oldukça yaygın yanlışlardan bir tanesidir. Sporu bırakmak kişinin kilo almasına sebep olmaz. Kilo almaya sebep olan, yüksek kalorili gıdalara yönelmek ve tamamen hareketsiz bir yaşam sürmektir. Spor yaparken tükettiğiniz sağlıklı besinlerin, sporu bırakınca porsiyonlarını küçültmelisiniz. Bunlara ek olarak, bazı kişilerde yürüyerek daha az kalori harcandığı, çok terleyerek koşmanın yağ yakmada daha etkili olduğu fikri baskındır. Bu da hatalı bir düşüncedir. Çünkü vücut belirli bir seviyede ısındıktan sonra tempolu bir yürüyüşle de aynı miktarda kaloriyi yakabilir. Önemli olan tempolu duraklamasız bir yürüyüş yapmaktır. Bu sağlandığında uzun koşulara ihtiyaç kalmayacaktır. Ayrıca, aç karnına spor yapılmasının daha yararlı olduğu düşüncesi terk edilmelidir. Aç karnına yapılan spor esnasında bir hipoglisemi hastası olduğunuzun da farkında değilseniz, kan glukozunuz düşerek baygınlık geçirmenize sebep olabilir. Spordan önce hafif bir kahvaltı yapmak bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Sporu hangi saatte yapabiliyorsanız yapın, işe yarayacaktır. Hafif yediğiniz sürece yemeğin üstüne bile spor yapabilirsiniz. Mide kası çalıştırmadığınız sürece sorun yaşamazsınız.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor