Su İçmenin Faydaları

İnsan vücudunu meydana getiren en önemli bileşen olan suyun doğru tüketimine oldukça dikkat etmek gerekir. Su içmenin faydaları oldukça fazladır ve gerekenden az içilmesi halinde büyük sıkıntılara da yol açabilmektedir.

DOĞRU MİKTARDA VE YETERLİ SU İÇMEK

Su içmenin faydaları ve diyetisyen önerisi

Su olmayan bir hayatın artık mümkün olamayacağı zaten bütün bilimsel delillerle gösterilmiştir. Bu yüzden vücut için elzem olan suyun da doğru miktarda alınması şarttır. Bir gün içerisinde vücudun doğru çalışması için ihtiyaç duyduğu su miktarı yaklaşık 2 litre civarındadır. İnsanların yaşadığı halsiz olma ve uykusuzluk gibi problemlerin altında hep susuzluk yatmaktadır. Bütün gün boyunca üretilen toksin adlı maddeler vücudun çeşitli bölgelerinde birikince bu durum insanlarda çeşitli kötü hallerde dışa vurum sergilenmesine yol açmaktadır. Doğru oranlarda su içilince vücutta pek çok yoldan su aracılığı ile bu toksin adı verilen maddeler atılmaktadır. Bazen baş ağrılarının bile bu yüzden olabildiği ve sinirlerde biriken bazı toksinlerin insanlarda ağrıya giden yolu açtığı araştırmalarda gözlenmiştir. Sinirli olmak, tahammülsüzlük, hafıza problemleri, ciltte oluşan sorunlar, ciltte kuruluk ve tabii ki yaşlanmanın tüm vücutta daha erken gelişmesi yeterli su alınmayınca ortaya çıkacak durumlardan bazılarıdır.

Kan kanseri, meme ve kolon kanserleri de düzenli ve doğru biçimde su alınmasıyla büyük oranlarda yakalanma sıklığı azalan hastalıklardandır. DNA üzerinde oluşabilecek bir bölüm hasarı da su içerek önleyebiliriz. Sinir sistemimiz üzerindeki suyun önemli etkileri de göz ardı edilemeyecek ölçülerdedir. Uyumadan önceki 3 saate kadar düzenli su içimi sağlandıysa, bu pek çok fonksiyonu düzenler ve uyku kalitesine de büyük katkı sağlar. Hormonlar, kan dolaşımı, enzimler, elektriksel reaksiyonlar ve kimyasal her türlü reaksiyon ile beynimizin doğru biçimde kendine enerji ve besin sağlayabilmesi gibi olayların doğru işleyebilmesi de su içmeden mümkün olmamaktadır. Görüldüğü gibi vücudumuzun pek çok fonksiyonunda suyun hayati derecede rolü vardır ve bunu göz ardı etmek pek çok soruna neden olabilmektedir. Günlük yaşamımızda da ihtiyacımız olan enerjiyi elde edebilmek ve bütün işlerimizi en iyi şekilde yapmak için suyu ihmal etmemeliyiz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (4 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor